Propuštěný zaměstnanec nebo končící živnostník dostane další šanci, zvláště pokud chce najít lepší uplatnění. Maximální podpora v nezaměstnanosti dosahuje 22 798 Kč, při rekvalifikaci stoupáme až na 25 549 Kč měsíčně.


Počítáme podle individuálního nebo celostátního průměru

Potřebujete peníze, chcete pracovat – ale marně hledáte volné místo. V takové situaci klidně využijte svá práva, respektive zákon o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.). O podporu požádejte místní pobočku Úřadu práce. Vaše měsíční kapesné bude vypočítáno podle toho, jestli jste právě skončili v zaměstnání, nebo v podnikání:

  • podle vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku (mzdy, platu, odměny) v posledním kalendářním čtvrtletí, pokud jste byli zaměstnaní
  • podle vašeho průměrného měsíčního vyměřovacího základu v posledním kalendářním roce, jestliže jste byli OSVČ (živnostníkům, kteří odváděli minimální pojištění, vycházelo vloni 9 728 Kč a letos 10 081 Kč)
  • podle průměrné celostátní mzdy v 1. až 3. čtvrtletí loňského roku (39 306 Kč), pokud jste měli vysoké výdělky, nebo naopak nemůžete svoje příjmy doložit

PODPORAV NEZAMĚSTNANOSTIMaximálněZ čistého výdělku/základu- nedobrovolně bez práce- dobrovolně bez prácePokud neznáme výdělekPŘI REKVALIFIKACIMaximálněZ čistého výdělku/základuPokud neznáme výdělek
1. a 2. měsíc22 798 Kč65 %45 %5 896 Kč25 549 Kč60 %5 503 Kč
3. a 4. měsíc22 798 Kč50 %45 %4 717 Kč25 549 Kč60 %5 503 Kč
Další měsíce22 798 Kč45 %45 %4 324 Kč25 549 Kč60 %5 503 Kč

Podpora v nezaměstnanosti záleží také na důvodech

Na pohodlnější dávku mají nárok zkušení a zodpovědní pracanti, kteří:

  • během posledních 6 měsíců nepřišli o zaměstnání kvůli hrubým přestupkům
  • během posledních 2 let dostatečně dlouho, aspoň 12 měsíců pracovali a přispívali do veřejného důchodového systému; sem lze započítat i takzvanou náhradní dobu, například osobní péči o malé dítě (do 4 let jeho věku) apod.

Úspěšný žadatel získá podporu v nezaměstnanosti. Pokud právě zavřel svoji živnost, dostal výpověď nebo sám skončil v zaměstnání kvůli vážným důvodům (zdravotním potížím, dětem, manželově/manželčině profesním povinnostem apod.), dostane vyšší dávku. A podpora v nezaměstnanosti může trvat tím déle, čím vyššího dosáhl věku:

  • Do 50 let: maximálně 5 měsíců
  • Nad 50, do 55 let: maximálně 8 měsíců
  • Nad 55 let: maximálně 11 měsíců

Podpora při rekvalifikaci představuje novou šanci

Na náročnější dávku mají nárok prakticky všichni občané, jejichž pracovní potenciál zatím zůstává nevyužit. Ovšem musejí nastoupit na přeškolení, které bude zajištěno Úřadem práce. Takže dostanou drahocennou příležitost, aby začali znovu v jiném oboru – a zároveň budou pobírat kapesné. Podpora při rekvalifikaci přitom může skončit, teprve jakmile se příjemce zaškolí, takže vlastně není striktně časově omezená.

Každopádně jakmile zůstanete bez práce a pořádných úspor, požádejte o podporu co nejdříve. Někteří úspěšní žadatelé sice musejí počkat, až využijí odstupné (například pokud dostali od zaměstnavatele na rozloučenou 3 měsíční platy, podporu v nezaměstnanosti začnou čerpat nejdříve po 3 měsících). Ale jakožto oficiální žadatelé o novou práci aspoň nemusejí platit sociální a zdravotní pojištění.

Autor úvodní fotografie: Arek Socha

17 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, po 10 letech kvůli koronaviru jsem poprvé v životě na pracovním úřadě. A je to opravdu nepříjemná zkušenost. Chtěla bych využít rekvalifikaci. Můj obor je účetní. Můžu na pracovním úřadě požádat o rekvalifikaci? Ráda bych na mzdovou účetní, ale za měsíc mi končí podpůrčí doba. Tak jestli to lze. Už po škole jsem využila rekvalifikaci a opravdu mi to pomohlo. Prosím o radu, chci co nejdříve zase do práce. Můžete mi poradit?

    • Dobrý den, Petro, určitě na úřadě práce o rekvalifikaci požádejte. Nevím, zda ve Vaší lokalitě mají zrovna nyní volné kurzy pro budoucí mzdové účetní, ale doporučuji Vám, abyste se minimálně zeptala, zda taková možnost existuje.

  2. Dobrý den, jestliže jsem samoživitelka sedmiletého syna, na hmotné nouzi, jakou tedy, prosím, dostanu podporu při rekvalifikaci? Děkuji.

      • Dobrý den, prosím vás mám otázku.Žiji s přítelem,ten je aktuálně v pracovní neschopnosti(příjem 12000 měs.) Já mám příjem na dvě děti z předchozího vztahu 1500,- přídavek na dítě,2500,- výživné ,mám nárok na nějakou podporu při rekvalifikačním kurzu ?
        Předem vám děkuji za odpověď.

      • dobrý den jsem samozivitelka mám jedno dítě jsem na hmotné nouzi chtěla se zeptat budu dělat rekvalifikační kurz jakou částku budu dostávat

  3. jsem propuštěna pro nadbytečnost,do předčasného důchodu mi schází 24 měsíců,zaměstnavatel mi vyplatí 6 měsíců odstupné.
    Prosím o informaci jak dlouho mohu pobírat podporu v nezaměstnanosti a v jaké víši.Jsem vyučena malířkou porcelánu,práce promne
    v tomto oboru není a ve věku 59 let o mne není zájem,děkuji .

  4. Dobry den,mam pracovni smlouvu na dobu urcitou do konce kvetna2017. Vzhledem k tomu, ze se stehuji za rodinou do jineho mesta, budu se muset evidovat na uradu prace v tom meste, kde budu mit trvale bydliste. V puvodnim zamestnani vsak budu potrebovat zustat do konce cervna, protoze teprve v cervnu vyprsi najemni smlouva v byte,kde zatim bydlim. Jak mam vyresit ten jeden mesic od kvetna do cervna, abych nemusela davat vypoved a neprisla o plnou podporu? Velice dekuji za radu. Klugarova Alena

  5. Dobrý den, prosím o radu do roku 2015 jsem měla odpracovaných 12let v jedné firmě která se mnou ukončila pracovní poměr do 31.10.2015 od 1.11.2015 jsem byla na úřadě práce do 8.4.2016 od tohoto datumu jsem byla zaměstnaná v jiné firmě i tady se mnou chtějí ukončit pracovní poměr, chci se zeptat, teď v únoru 2017 bych opět měla být na úřadě práce a jestli mám nárok na podporu,je mi 53 let.děkuji

  6. Taky jsem skončil bez práce, respektive bez zakázek, takže požádám o podporu v nezaměstnanosti. Vidím, že bývalí podnikatelé nemají žádné zvláštní výhody a možnosti malého přivýdělku jsou mizivé. Ale konec nářkům, začnu zase od znova.

    • dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Od září 2014 do listopadu 2017 jsem měla plný invalidní důchod, nyní mám a pobíram částečný invalidní důchod . Jsem vedená na Úřadu práce , chtěla bych vědět, jestli při pobírání ČID mám nárok na podporu

  7. Dobrý den,prosím o informaci,Zaměstnavatel mi dal podepsat výpověd ve zkušební době třetí měsíc,V ten den jsem šla na nemocenskou si dořešit svůj zdrav.problém.Chci se zeptat,pokud si neseženu brzy práci a skončím nemocenskou,mám nárok na podporu v nezaměstnanosti ? Pracovala jsem před tímto pracovním poměrem vkuse 5let u zaměstnavatele.Děkuji.

  8. Dobrý den, chci se zeptat zda mi náleží podpora v nezaměstnanosti a to, že výpověď dávám já z důvodu se stěhování do jiného města a od půlky října mám sehnanou novou práci. Pracovní poměr mi skonči ke dni 30.9.2016. Tudíž 14 dni nebudu mít práci a nastoupím do nové práci od půli října 2016. Neplatím si důchodové pojištění.
    Moc děkuji

    • Dobrý den, Petro, v zákoně č. 435/2004 Sb. (o zaměstnanosti) stojí (§ 50, odstavec 3): Procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Ukončil-li uchazeč o zaměstnání sám nebo dohodou ve stejný den více zaměstnání, z nichž alespoň jedno bylo ukončeno z vážných důvodů, náleží mu podpora v nezaměstnanosti ve výši procentní sazby podpory v nezaměstnanosti podle věty první.“

      Jestli uvedené pasáži rozumím dobře, měli byste s Vaším dosavadním zaměstnavatelem v Dohodě o skončení pracovního poměru zdůraznit, že tak činíte kvůli Vaší vyčerpanosti – tedy ze závažné příčiny. Třeba potom dostanete podporu v maximální možné procentuální výši. V zákoně jsem nenašel ustanovení, že by se Vám potom měla délka podpůrčí doby zkrátit pod 11 měsíců, ale pro jistotu doporučuji ještě konzultaci na Úřadu práce.

  9. Je možné dostat podporu přesto, že byl vyhozen zaměstnavatelem z důvodu hrubého porušení pracovní kázně?

    • Dobrý den, Danielo, v zákoně o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.), pasáži § 39 stojí: „(2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, a) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem (…).“

      Asi bude hodně záležet, jaké porušení pracovní kázně máte na mysli. V zákoníku práce (č. 262/2006 Sb.), pasáži § 38 například stojí, že je „zaměstnanec povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy v rozvržené týdenní pracovní době a dodržovat povinnosti, které mu vyplývají z pracovního poměru“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno