decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Minimální mzda – mezinárodní srovnání

Spravedlivou odměnu, která má následovat po poctivé práci, propagoval už zakladatel křesťanství. “Jez­te a pij­te, co nabízejí – dělník pře­ce za­s­louží svou mz­du,” radil podle evangelia Ježíš Kristus svým učedníkům, kteří odcházeli léčit nemocné. Na biblickou dobu pokroková myšlenka nestačí současným tuzemským standardům. “Mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda,” říká náš zákoník práce. Nezapočítáváme přesčasy, sváteční, víkendové, noční ani jiné zákonem předepsané příplatky, zatímco osobní ohodnocení a podobné nadstandardní prémie zahrnout lze.

Většina zaměstnanců musí dostávat vyšší tabulkovou sazbu!

Kdo slouží zaměstnavateli pouze “na dohodu”, nebo podléhá velmi špatné kolektivní smlouvě, má garantované jenom úplné minimum. Ale většina zaměstnanců, kteří uzavřeli pracovní smlouvu, musí podle našeho právního řádu dostávat podstatně víc! Čím odpovědnější úkoly totiž plní, tím stoupají sazby takzvané zaručené mzdy, garantované nařízením vlády č. 567/2006 Sb. Výdělečné aktivity v soukromých firmách (s.r.o., a.s. apod.) rozdělujeme do skupin prací, ve veřejných institucích (státních nemocnicích, školách apod.) do platových tříd.

ZARUČENÁ MZDA 2018/201920182019
SkupinaTřídaKč/hod.Kč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1.+2.73,2012.20079,8013.350
2.3.+4.80,8013.50088,1014.740
3.5.+6.89,2014.90097,3016.280
4.7.+8.98,5016.400107,4017.970
5.9.+10.108,8018.100118,6019.850
6.11.+12.120,1020.000130,9021.900
7.13.+14.132,6022.100144,5024.180
8.15.+16.146,4024.400159,6026.700

Minimální mzda představuje základní sazbu a odpovídá nejprostším činnostem, zatímco nejodpovědnější pozice mají zaručený dvojnásobek. Nařízení vlády č. 567/2006 Sb. chrání zaměstnance ve mzdovém (soukromém) i platovém (veřejném) sektoru.

Minimální mzda letos činí 12 200 Kč/měsíc a 73,20 Kč/hodinu

Vláda novelizovala svoje nařízení tak, že letos hrubou minimální mzdu poměrně prudce zvedla: “Základní sazba pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 73,20 Kč za hodinu nebo 12 200 Kč za měsíc.” (Stejná částka nyní platí pro zdravé i zdravotně postižené zaměstnance, kteří dříve byli na svých právech kráceni.) Pokud máte sjednaný kratší úvazek, nebo prostě během měsíce strávíte v zaměstnání méně nežli průměrných 40 hodin týdně, základní měsíční sazbu snižujeme úměrně odpracované době.

Výjimkou jsou zaměstnanci, kteří pracují dvousměnném režimu (standard je 38,75 hod./týden), ve vícesměnném nebo nepřetržitém režimu, stejně jako v dolech (standard je 37,5 Kč/hod.). Kratší pracovní dobu lze rovněž stanovit kolektivní smlouvou a vnitropodnikovým předpisem. V takových případech k žádnému krácení nedochází, naopak zaručená hodinová mzda nepřímo úměrně stoupá (například při pracovní době 37,5 hodiny/týden potom minimální hodinová mzda činí 78,08 Kč).

Zlobí zaměstnavatel? Zavolejte pracovní inspektory

Nad rámec tabulkových sazeb případně dostanete ještě zákonem předepsané příplatky, například za svátky, nebo za ztížené pracovní prostředí. Zaměstnavatel vám každopádně musí vyplatit částku, na kterou máte právo. Kvůli případné nespravedlnosti kontaktujte Státní úřad inspekce práce! Minimální mzda není žádným přehnaným nárokem, ostatně nese docela trefný název. Podle průměrných cen totiž postačuje kupříkladu na nákup 1 150 kilogramů brambor, 145 kubíků pitné kohoutkové vody, nebo na pronájem pražské garsonky.

Jak se vyvíjela minimální mzda, přesněji její základní sazba

Minimální mzda vzhledem k průměrné mzdě, důchodu, životnímu minimu, inflaci
Průměrnou mzdu uvádíme podle Sbírky zákonů, tak jak je tam vyčíslená pro výpočet důchodů. Průměrný důchod sledujeme v tabulkách České správy sociálního zabezpečení. Minimální mzdu a životní minimum (samostatně hospodařícího jedince) uvádíme pokaždé k 1. lednu daného roku. Zdražování počítáme podle Českého statistického úřadu tak, že vždycky přičteme loňskou inflaci.

Minimální mzda v mezinárodním srovnání

“Zaměstnanci mají právo na spravedlivou odměnu za práci,” hlásá Listina základních práv a svobod. Avšak minimální mzda chybí skoro v každém čtvrtém státě Evropské unie: v Dánsku, Finsku, Itálii, Rakousku, Švédsku a na Kypru. Nejenom ve skandinávských zemích zaměstnavatelé a odborové organizace uzavírají kolektivní smlouvy, díky kterým není vládní ochrana pracovníků zapotřebí. Německo zavedlo minimální mzdu v roce 2015, totéž možná brzy učiní Rakousko.

Zdánlivě samozřejmé sociální právo má svoje odpůrce, protože údajně snižuje konkurenceschopnost ekonomiky a zvyšuje nezaměstnanost. Zastánci konceptu naopak věří, že minimální mzda nemůže žádnou zdravou firmu zlikvidovat, a naopak přispívá ke společenskému smíru. Letošní vyjednávání mezi vládou, odbory a zaměstnavateli sledujeme ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem.

Hrubé měsíční částky v 1. pololetí roku 2018, v eurech podle Eurostatu

Minimální mzda v České republice a dalších státech nejenom Evropské unie

Ruskou minimální mzdu jsme dopočítali podle tiskové zprávy Kremlu a kurzu Evropské centrální banky k 1.1.2018.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: mzda, plat

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

11 Komentáře zapnuto "Minimální mzda – mezinárodní srovnání"

Upozornit na
avatar
Peta
Peta

Moc hezké grafy, na kterých je vidět, jak se minimální mzda vyvíjí.

VILMA
VILMA

Nevím, co je na tom grafu hezkého. Ukazuje na to, jak špatně jsou u nás lidé placení.

Zuzana
Zuzana

Vilmo, mám také minimální mzdu již spoustu roků a přála bych ji každému, moc dobře se s ní nežije.

Mílinka
Mílinka

Všechno je to fraška, lidi makají na takové vyžírky, jako jsou státní zaměstnanci. Pak se nedivte, že lidi vraždí a kradou.

Hofman
Hofman

Dobrý den, zaměstnavatel mi nechce od Nového roku zvednout hodinovou mzdu ze současných 64 Kč na 66 Kč. Prosím o radu, jak mám postupovat, kam se popřípadě obrátit. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Irwin
Irwin

Až budou zaměstnanci opravdu pracovat a plně využívat pracovní dobu, potom ať mají klidně mnohem více, než minimální mzdu. Ale lidí si často neuvědomují, že na výplatu musejí zaměstnavateli vydělat. Ať stát zaplatí svátky, které poslanci vymysleli a hned bude na větší mzdy. Ať všichni navštíví strojírenské podniky v Německu, Švédsku, Belgii apod.: žádné kouřové pauzy, svačina přesně 20 minut, oběd taktéž přesně od signálu do signálu – a následně okamžitě zase jede linka. Kdo nestíhá, dodělává svoji práci po směně. Takhle akorát stoupne nezaměstnanost.

Miloslav Frkáň
Miloslav Frkáň

Ve mzdovém výměru mají zaměstnanci zaručenou hodinovou mzdu 110 Kč/hod. Před rokem jsme rozdělili úkolovou mzdu na 90 % + 10 %, kde 10 % je ve výplatnici uvedeno v kolonce odměna. Nyní se vede spor o to, zda tato tzv. odměna se započítává do hrubé zaručené mzdy. Podle nás ano, podle dělníků ne. Odpovíte mi?

Irena
Irena
Pracuji jako uklízečka ve školství, v budovách, které bývají hodně špinavé. Dělám šatny, sprchy, WC učňům, kanceláře mistrům, chodby stolařům, tesařům, malířům. Dříve tyto prostory měla jiná paní na 8 hodin, mně zbývají pouze 3,5 hodiny. Uklidím část, více nestihnu, protože přejíždím na jiné pracoviště, které taky patří škole. Z dílen přecházím venkovním prostředím v dešti, větru, sněhu. V další, staré budově je zima jako venku, akorát na mě neprší. Jsou tam instalatéři a zámečníci – chodba dlouhá asi 100 metrů, kanceláře, WC, šatna, sprchy učňů. Zde jsem dříve uklízela 8 hodin, teď zbývají jenom 4 hodiny. Mám dostávat stejný… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×