decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Seznam nemocí z povolání, odškodnění a renta

Zaměstnanec musí pravidelně, ve vymezený čas plnit úkoly, které vyplývají z pracovní smlouvy. Přitom ztrácí část svojí svobody, ale získává jistoty. Například pokud se na pracovišti nadýchá nebezpečných chemikálií, spadne pod těžkým břemenem nebo ochraptí, často nese odpovědnost a platí odškodné – zaměstnavatel! Prostudujme podmínky a seznam nemocí z povolání. Čerpáme z aktuálního znění následujících právních předpisů:

 • zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce)
 • vyhláška č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání
 • nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se vydává seznam nemocí z povolání

Kdy nastává pracovní úraz a nemoc z povolání

Uklouzli jste při cestě do zaměstnání a máte zlomenou nohu? Využili jste obědovou pauzu, abyste zaskočili do blízké restaurace, kde zrovna servírovali otrávené jídlo? Za vaše problémy v takovém případě zaměstnavatel nenese odpovědnost. Pracovní úraz vzniká pouze při svědomitém plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti – tedy za střízliva na pracovišti, v závodní jídelně apod. Zároveň musíme vyhovět následujícím podmínkám:

 1. Chorobu obsahuje seznam nemocí z povolání, který projdeme záhy.
 2. Váš zdravotní problém dosahuje určitého stupně klinické závažnosti, což posoudí specializovaný lékař.
 3. Krajská hygienická stanice konstatuje, že na pracovišti existovalo reálné ohrožení nemocí z povolání.
 4. Vaše činnost při plnění pracovního úkolu je tedy důvodem vzniklé škody (ušlé mzdy na nemocenské apod.).

Seznam nemocí z povolání podle nařízení č. 290/1995 Sb.

Na jiném místě rozebíráme choroby a postižení, kvůli kterým lidé dostávají invalidní důchod. Také nemoci z povolání rozdělili zákonodárci do několika sekcí, které rozkliknete níže. Například syndrom karpálního tunelu (“karpály”) a další postižení nervové soustavy můžeme najít ve II. kapitole.

 1. Nemoci způsobené chemickými látkami
 2. Nemoci způsobené fyzikálními faktory
 3. Nemoci týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
 4. Nemoci kožní
 5. Nemoci přenosné a parazitární
 6. Nemoci způsobené ostatními faktory a činiteli

Hlavní slovo má speciální zdravotnické zařízení

Nemoci z povolání posuzují a uznávají “poskytovatelé v oboru pracovní lékařství”, například kliniky pracovního lékařství v Brně ZDE, v Českých Budějovicích ZDE, v Hradci Králové ZDE, v Plzni ZDE, v Praze ZDE, v Olomouci ZDE a v Ostravě ZDE. Pokud dostanete zamítavé stanovisko, uplatněte do 10 pracovních dnů tamtéž “reklamaci”, přesněji požádejte o přezkoumání lékařského posudku.

Odškodnění (renta) dorovnává předešlý průměrný výdělek

Potvrdil specializovaný lékař, že máte pracovní úraz nebo nemoc z povolání? Požádejte zaměstnavatele o odškodnění, případně po skončení pracovní neschopnosti o dlouhodobou rentu. V obou případech dostanete takový doplatek, abyste měli nadále stejný příjem (včetně nemocenské, invalidního důchodu, mzdy apod.), jako průměrný výdělek před nehodou.

Renta obvykle zaniká společně s pracovní smlouvou, nebo s odchodem do starobního důchodu. Teoreticky tedy lze dostávat odškodnění doživotně, do vysokého seniorského věku. Pokud zaměstnavatel nechce platit, zbývá soud. Pokud zaměstnavatel zkrachoval, přebírá odpovědnost likvidátor či insolvenční správce.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
24. Lis 2016   /   

Tags: lékař, nemoci, povolání, zdravotnictví

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

18 Komentáře zapnuto "Seznam nemocí z povolání, odškodnění a renta"

Upozornit na
avatar
Pavel
Pavel
Dobrý den, mám kožní nemoc z povolání: alergie na epoxidové pryskyřice. Moje otázka zní: Od kterého zaměstnavatele bude počítána RENTA, na kterou mám nárok? Choroba vznikla u bývalého zaměstnavatele, COMPOSIT AIRPLANES spol. s r. o., v listopadu 2015. Deset měsíců jsem se tehdy léčil v několika zařízeních, mimo jiných i na pracovním lékařství v Pardubicích. Nemoc z povolání mi byla uznána od listopadu 2016, zároveň s pracovní neschopností. Po rekonvalescenci jsem zhruba do měsíce nastoupil k jinému zaměstnavateli, Autoneum CZ s.r.o. Jelikož tamní materiály také obsahovaly epoxidové pryskyřice, závodní lékařka po dvou měsících napsala na osobní oddělení dokument, že pozbývám… Číst vice »
Vlasta
Vlasta

Dobrý den, pane doktore. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti, čekají mě operace palců na rukách. Mám silnou artrózu a pan doktor mi řekl, že budu mít tak 30% hybnost v palcích. Mám nárok na chorobu z povolání? 28 let šiji, ale asi určitě už nebudu. Děkuji za odpověď.

Lusy
Lusy

Dobrý den, už uplynuly více než 3 měsíce, co mi byla uznána nemoc z povolání. Ale odpovědný lékař mi ještě nevydal lékařský posudek. Přestože jsem panu doktorovi vysvětlila, že tento dokument akutně potřebuji doložit v zaměstnání (neměla bych přetěžovat ruce, ačkoli mám fyzicky velmi náročné povolání, navíc musíme často dělat přesčasy, které bez potřebného “lejstra” nemohu odmítnout). Co můžu dělat, abych už konečně dostala lékařský posudek, na který mám nárok? Předem děkuji za odpověď. L. Š.

Kristýna
Kristýna

Dobrý den. Mám uznanou rentu do starobního důchodu (podle lékařů), peníze vyplácí Kooperativa. Nyní jsem na Úřadu práce, jelikož nemůžu najít (pro mne) vhodné zaměstnání, kvůli zdravotním důvodům (astma bronchiale III.) – a výuční list taky není příliš atraktivní. Invalidní důchod mi uznaný nebyl, chybí nějaké procento.

Zajímá mě, zdali je NUTNÉ, abych byla na Úřadu práce. Peníze tam stejně žádné nedostávám. Úředníci se jenom neustále dohadují, jako bych byla nějaký parazit. Je pravda, že mně může renta zaniknout, když nebudu vedená na Úřadu práce? A jak by potom bylo (ne)řešené sociální a zdravotní pojištění? Moc děkuji za informace.

Dagmar fridrínová
Dagmar fridrínová

Dobrý den. Od roku 2014 mám uznanou nemoc z povolání (karpální tunely). Můj průměrný plat byl 15 000 Kč. Pojišťovna mi vyplácela 8 860 Kč. Loni jsem začala pracovat u jiné firmy na poloviční úvazek, za 4 500 Kč. Renta mi byla snížena na 5 000 Kč. Teď jsem opět na Úřadu práce a pojišťovna mi vyplácí 4 260 Kč. Zajímá mě, proč počítá průměr z úplně jiné firmy, než ze které vznikla nemoc z povolání. Pracovat chci, ale nikde mě právě kvůli této nemoci nechtějí zaměstnat. Děkuji. Fridrínová

jozef hulinko
jozef hulinko
Dobrý den, 19.10. 1997 jsem prodělal těžký pracovní úraz, a proto podle lékaře nejsem schopný jezdit na vysokozdvižném vozíku. V roce 2003 mi byla přiznána nemoc z povolaní, na loketní úpony. Renta byla navýšena naposledy letos: na 32 029 Kč. Dělal jsem zedníka v ArcelorMittal Ostrava a.s., pak mě přeřadili na skladníka, načež jsem celou dobu na vysokozdvižném vozíku jezdil. Kvůli svému současnému zdravotnímu stavu však už nemohu nadále vykonávat dosavadní práci. Byl jsem upozorněný, že můžu dostat výpověď na základě § 52, odstavce D, ale renta potom už nebude podle letošního navýšení. Nevím, co mám dělat. 22 let u… Číst vice »
zdenek
zdenek

Za jak dlouho se dozvím, jestli mi uznali nemoc z povolání?

wpDiscuz
loading
×