decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Platová tabulka: Obrana proti nespravedlnosti?

Není zrovna důstojné, když stále zkušenější a šikovnější zaměstnanec musí škemrat, aby dostal přidáno. Jako chytré řešení vypadá univerzální platová tabulka, která vyměřuje finanční odměnu podle obtížnosti práce, praxe a vzdělání. Ale nic není ideální. Co podniknout, když vás zaměstnavatel zařadí do nižší třídy nebo stupně, než na jaké máte podle zákona právo?

Ve státní správě a veřejných službách rozděluje peníze mezi personál platová tabulka. Tedy měli bychom zvolit spíše množné číslo. Od Nového roku 2015 platí speciální platová tabulka pro lékaře na různých pracovištích, jiná pro sociální pracovníky, svoje vlastní rozdělení mají samozřejmě pedagogové a tak dále. Kompletní článek najdete ZDE. Logiku platového stupně podrobně popisujeme ZDE a platovou třídu ZDE.

Státní inspektorát práce má kontrolovat, zda je platová tabulka dodržovaná

Nyní věnujme pozornost souvisejícímu, ale konfliktnímu tématu. Teoreticky může nastat situace, kdy platová tabulka není dodržovaná. Představte si, že šéf ignoruje náročnost vaší práce, nebo dřívější praxi, eventuálně dosažené vzdělání, zkrátka dostáváte méně peněz, než byste správně měli. Samozřejmě zkusíte všechno vyřešit smírně, ale zdvořilá upozornění ani rozumné argumenty nezabírají. Co potom?

“Jediným kontrolním orgánem je Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce,” vysvětluje Irena Dlesková, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Zmíněná instituce má dohlížet, aby byla dodržovaná práva zaměstnanců, mimo jiných také příslušná platová tabulka ve veřejném sektoru. Co když někdo vykonává úkoly sociální pracovnice, ale dostává pouze ohodnocení pracovníka v sociálních službách? Jakou obranu zvolit, když platová tabulka není nadřízeným respektovaná a všeobecná sestra dostává pouze odměnu zdravotnického asistenta?

“Příklady, které jsou uvedeny, jsou jasným a zřejmým porušením pravidel pro zařazování zaměstnanců do platových tříd, ale i předpisů, které upravují výkon zdravotnického povolání (zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povolání) a výkon práce sociálního pracovníka a pracovníka v sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách),” odkazuje tisková mluvčí na Státní úřad inspekce práce, respektive jeho oblastní pobočky.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
12. Pro 2014   /   

Tags: plat

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

9 Komentáře zapnuto "Platová tabulka: Obrana proti nespravedlnosti?"

Upozornit na
avatar
Malá
Malá

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnou výši osobního ohodnocení k platu nepedagogického zaměstnance (ekonom), ZŠ – státní příspěvková organizace, zařazena v platové třídě 11. Děkuji. L.Malá

Zuzana
Zuzana

Dobrý den,
chci se zeptat, kolik by byla moje hrubá mzda a tedy do jaké platové třídy bych spadala na pozici Samostatný referent v státní správě, když mám 6 let praxe a 7 let jsem byla na mateřské dovolené. Mám vysokoškolské vzdělání, ale pro opomínanou pozici stačí maturita. Děkuji. Zuzana

Kristýna
Kristýna

Dobrý den,
v případě, že pracuji na úřadě práce – referát hmotné nouze – jakožto sociální pracovník, jaká tabulka se na mne dle nařízení vlády vztahuje?
Předem Vám děkuji za odpověď.

Karla Makova
Karla Makova

Můj zaměstnavatel je PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE MŠ JESENÍK NAD ODROU. Jsem tam zaměstnána jako kuchařka a jsem zařazená do 5/6, praxe 29 let a poslední platový postup jsem měla 1.3.2009. Děkuji za odpověď.

Iveta Lindovská
Iveta Lindovská

Dobrý den,
pracuji v příspěvkové organizaci, jako pracovník v sociálních službách s mentálně a tělesně postiženými lidmi. Platově jsem zařazena v 5/7. Katalog prací zmiňuje práci s mentálně a tělesně postiženým klientem v 7. platové třídě. Zajímalo by mě, jestli bych neměla nárok na zařazení do 7. třídy a jak to bezpečně zjistit. Prosím o informaci.
S pozdravem Lindovská

milena
milena

Jsem vedoucí kuchařka v mateřské škole, mám platovou třídu 5 a odpracovaných 40 roků, ale bylo mi přiznáno jen 12 let. Paní ředitelka tvrdí, že s tím může hýbat, jak chce. Je to tak? Děkuji. Milena

Štefánia Vantová
Štefánia Vantová

Dobrý den, pracuji jako asistentka pedagoga 13 let na ZŠ. Začínala jsem bez maturity, s kurzem pro asistenty, následně jsem vystudovala střední pedagogickou školu a vysokou školu – speciální pedagogiku-vychovatelství, mám titul Bc. Zajímalo by mě, zda mám nárok na zvýšení platu, jelikož jsem si zvýšila kvalifikaci. Děkuji za odpověď.

wpDiscuz
loading
×