decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Platová třída: Šéf nemusí mít ani základní školu

Zaměstnanci ve veřejných službách občas spekulují, zda mají právo na vyšší plat. Koneckonců nadřízení mohli udělat chybu a ve hře jsou stokoruny, nebo spíše tisícikoruny měsíčně! Dohady můžeme definitivně rozetnout. Zákon vysvětluje celkem jasně a stručně, komu náleží jaká platová třída. Postačí chvilka četby.

Zákon o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě říká: “Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.” Naše legislativa používá trošku kostrbatý jazyk, ale smyslu sdělení porozumíme lehce.

Správná platová třída je zjistitelná ve 3 krocích:

  1. V zákonném katalogu prací vyhledejte oficiální jméno svého povolání, které máte uvedené v pracovní smlouvě.
  2. Pod oficiálním názvem svého povolání najděte nejtěžší úkony, které vykonáváte podle smlouvy a požadavků nadřízených.
  3. U nejtěžších úkonů, které máte podle smlouvy a požadavků nadřízených vykonávat, je napsaná vaše platová třída.

Úplně vyhráno ale ještě není. Odpovídající třídu a délku svojí praxe musíte zařadit do správné platové tabulky, určené vašemu povolání nebo pracovišti. Všechno spolehlivě objevíte ZDE.

Platová třída není nutně podmíněná vzděláním

Nedostatečné vzdělání kupodivu lze obejít, ačkoli s výhradami a výjimkami. Zmíněný zákon totiž dále říká: “Nemůže-li zaměstnavatel obsadit pracovní místo zaměstnancem, který dosáhl  potřebného vzdělání, může zaměstnavatel zaměstnance výjimečně zařadit do platové třídy, pro kterou nesplňuje potřebné vzdělání.” Teoreticky tedy může významné místo ve veřejné správě zastávat jedinec, který nemá formálně vůbec žádnou školu. V takovém případě sice zůstává platová třída stejná, ale dochází k odečítání praxe, neboli ke snižování platového stupně, což znamená menší finanční ohodnocení.

Ideální tedy je, když vyhovíme kvalifikačnímu předpokladu, uvedenému v následujícím seznamu. Každá platová třída má uvedené odpovídající vzdělání, ovšem někdy není střední škola jako střední škola, a jindy není univerzita jako univerzita. Někteří pracovníci bezpodmínečně potřebují speciální oborové vzdělání: například lékaři, dentisté, farmaceuti, nelékařští zdravotničtí pracovníci, pedagogové a speciální požadavky bývají kladené taky na sociální pracovníky.

1. platová třída: ZŠ
2. platová třída: ZŠ
3. platová třída: SŠ
4.  platová třída: SŠ s výučním listem nebo SŠ
5. platová třída: SŠ s výučním listem
6. platová třída: maturita nebo SŠ s výučním listem
7. platová třída: maturita
8. platová třída: maturita
9. platová třída: VOŠ nebo maturita
10. platová třída: Bc. nebo VOŠ
11. platová třída: Mgr. nebo Bc.
12. platová třída: Mgr. nebo Bc.
13. platová třída: Mgr.
14. platová třída: Mgr.
15. platová třída: Mgr.
16. platová třída: Mgr.

Vysvětlivky zkratek pro uvedené stupně vzdělání: ZŠ – základní nebo základy, SŠ – střední, VOŠ – vyšší odborné, Bc. – vysokoškolské v bakalářském studijním programu, Mgr. – vysokoškolské v magisterském studijním programu

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
28. Lis 2014   /   

Tags: plat

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

33 Komentáře zapnuto "Platová třída: Šéf nemusí mít ani základní školu"

Upozornit na
avatar
Michaela
Michaela

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem správně vedená v platové třídě. Jsem kuchařka na základní škole, řazená v platové třídě 6. Ve smlouvě mám uvedeno, že zajišťuji příjmy a výdaje potravin ze skladu a do skladu, včetně vedení jejich evidence, na základě dohody o hmotné odpovědnosti. Hmotná zodpovědnost je však uvedena v platové třídě 7. Organizaci práce však ve smlouvě uvedenou nemám, i když ve skutečnosti ji provádím. Předem děkuji!

Jana
Jana
Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně platové třídy. Byla jsem zaměstnána v domě s pečovatelskou službou jako masérka a měla jsem platovou třídu 4. Nyní jsem ve stejné organizaci jako pracovnice v sociálních službách – koordinátorka, v podstatě pravá ruka vedoucí všech pečovatelských domů v našem městě a musím umět vše, co vedoucí. Zvedli mi třídu na 5, což je o necelou tisícikorunu. Zjistila jsem, že i pečovatelky mají třídu 5. Nemám pod sebou podřízené, ale v době nepřítomnosti vedoucí ji musím umět zastoupit. Mám právo na vyšší třídu? Zdá se mi to neúměrné. Moc děkuji za odpověď. Mám maturitu… Číst vice »
Jana
Jana

Dobrý den, ráda bych se zeptala na plat asistenta pedagoga. Učila jsem na základní škole jako učitelka 4 roky, podle nového zákona jsem měla nastoupit na VŠ, což jsem neučila, ale udělala jsem si kurz na AP. Počítá se i praxe? Budu asistovat tělesně postiženému chlapci 30h týdně.
Děkuji za odpověď.

Šárka
Šárka

Dobrý den, chtěla bych poradit, co se týče platové třídy. Mám maturitu v oboru předškolní pedagogika, tudíž učitelka MŠ. Ještě jsem nikde nepracovala, tudíž nemám praxi. Chtěla bych vědět, do jaké platové třídy se řadím? Děkuji.

Aleš
Aleš

Uvedené se týká, prosím, také soukromé sféry?

Honza
Honza

Dobrý den, chtěl sem se zeptat, zda můj plat, to jest 10 200 Kč v hrubém na pozici skladník (se zkouškami a obsluhou regálového zakladače a VZV + s tím spojenou prací na PC) je adekvátní, popřípadě jaká by měla být platová třída. Děkuji za odpověď.

Markéta Schneiderová
Markéta Schneiderová

Dobrý den, na jakou platovou třídu mám nárok jako kuchařka v mateřské škole? Mám 5. platovou třídu a kromě vaření píši jídelníčky, výdejky a dělám objednávky, přebírám zboží. Děkuji za odpověď.

Jindřiška
Jindřiška

Dobrý den, pracovala jsem téměř 10 let jako zdravotní laborant a teď jsem vystudovala Bc. radiologického asistenta a nastupuji do práce. Zajímalo by mě, zda se předchozí praxe ve zdravotnictví započítává, či nikoli a začnu zase od nuly? Teoreticky když je platová tabulka stejná jak pro zdravotnického laboranta, tak i radiologického asistenta, měla bych pokračovat v témže platovém stupni, nebo se mýlím?
Děkuji za ujasnění a hezký den.
J.

Bartošíková
Bartošíková

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem sociální pracovnice a mám vystudovanou VŠ sociální práce a zdravotnictví, tedy potřebnou pro tuto činnost. Mám 5 let praxe v oboru. Jsem zařazená v 9. platové třídě. Můžete mi, prosím, říct, jaký mi tedy náleží platový stupeň? (Počet let započitatelné praxe.) Předem děkuji.

Monika
Monika

Dobrý den, ať hledám, jak chci, tak nenacházím odpověď. Mohli byste mi, prosím, poradit, pod kterou tabulku bude spadat zaměstnanec zaměstnaný v neziskové organizaci, která funguje jako zapsaný spolek, tudíž žádná soukromá firma? Je tedy považován jakoby za státního zaměstnance? Moc děkuji za radu.

Jana Kachliková
Jana Kachliková

Dobrý den, mám SŠ s VL a 23 let praxe jako jeřábnice. A tarifní třídu 3. Je v pořádku žádat vyšší třídu? Podle tabulek bych měla mít 4. nebo 5. Děkuji za odpověď. J.K.

Aneta Jandová
Aneta Jandová

Dobrý den, příští rok ukončuji studium na lékařské fakultě, obor všeobecné lékařství (tedy titul MUDr.). Hodlám nastoupit do státní správy, a to jako zaměstnanec Krajské hygienické stanice. Z katalogu prací jsem zjistila, že se jedná o kód 2.10.23 – referent pro ochranu a podporu veřejného zdraví. Nejsem ale schopna vybrat správnou platovou tabulku. Proto se chci zeptat, jaké by mohlo být mé platové zařazení? Je adekvátní 10. třída, kterou mi nabízí? Nemám se svým dosaženým vzděláním nárok na vyšší třídu?
DĚKUJI za odpověď.

Alena
Alena
Dobrý den, 4 měsíce pracuji jako administrativní pracovnice v organizaci o.p.s., která poskytuje asistenční službu seniorům. Před tím jsem pracovala 8 let jako bankovní poradce (z toho 3 roky mateřská), 1 rok jako asistentka regionálního ředitele, 3 měsíce jako skladnice, 1 rok (zaokrouhluji nahoru 10 měsíců) pracovník pro správu OSVČ na OSSZ. A předtím jsem nebyla zaměstnaná, ale byla jsem 3 roky na mateřské. Náplň práce v nynější firmě je fakturace, evidence skladu, různě pochůzky, řízení firemního vozu, vybírám peníze za obědy a faktury. Vedu celou agendu a evidenci veškerých podkladů. Podílím se na zařizování dotací, komunikuji s obcemi. Kam… Číst vice »
Jana Strnadová
Jana Strnadová

Dobrý den, pracuji jako všeobecná sestra s praxí 30 let. Nyní mám platovou třídu 10, stupeň dle praxe. Dodělala jsem si v r. 2010 bakalářské vzdělání. Mám nárok na 11. třídu? Specializaci nemám. Děkuji za odpověď. Jana Strnadová

Jana
Jana

Dobrý den, může mi vedení odečíst 4 roky praxe s odůvodněním, že mám jenom základní vzdělání? Je pravda, že střední zdravotnickou školu jsem zatím bohužel neukončila maturitou. Proto jsem prozatím chtěla být zařazena na pracovní pozici Ošetřovatel. Podle zákona o nelékařských povoláních k výkonu tohoto povolání postačuje 5 let dálkového studia na zdravotnické škole.

wpDiscuz
loading
×