Existenční a životní minimum: diskuse a rady

Listina základních práv a svobod říká, že všichni máme stejné právo na důstojnost. Samozřejmě smíme svobodně myslet a mluvit, ale potřebujeme také jíst a bydlet. Český stát finančně podporuje jedince a domácnosti, které jsou materiálně chudé. Při výpočtu konkrétních dávek hraje důležitou roli existenční minimum, nebo životní minimum.

  2007 - 20112012 - 2016
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba28803140
2. a každá další dospělá osoba26002 830
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let22502450
dítě od 6 do 15 let19602140
dítě do 6 let16001740

Pozn.: Existenční minimum bylo zavedeno rokem 2007, kdy zároveň doznalo změn životní minimum – nově se začalo počítat celé domácnosti. Pro rok 2016 vláda původně zamýšlela navýšení, nakonec ale ponechala částky stejné. Pro rok 2017 ministryně sociálních věcí třeba konečně zvedne životní minimum aspoň o slibovaných „150 až 200 Kč„.

Co znamená existenční minimum a životní minimum?

Existenční minimum oficiálně představuje příjmy, které pokryjí základní potřeby, tak abychom přežili. Prakticky vlastně trestá jedince, kteří například neplatí výživné matce svého dítěte, nebo ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku apod.
Životní minimum představuje příjmy, které zajišťují výživu a základní osobní potřeby. Teoreticky zachraňuje více, než jenom holé přežití, snad i jistou důstojnost.

Obě částky nezahrnují nutné náklady na bydlení, které jsou pokryté jinou dávkou a doplatkem. Pokud životní minimum nebo existenční minimum přesahuje vaše příjmy, žádejte příspěvek na živobytí nebo mimořádnou okamžitou pomoc na krajské pobočce Úřadu práce, kontakty najdete ZDE. Úředníci obvykle podle příslušných zákonů * posoudí, na které příspěvky máte právo a pravidelně vyplatí povolenou peněžitou částku. Například těžcí alkoholici nebo gambleři mohou dostat pomoc věcnou formou, aby peníze rychle neztratili.

Existenční nebo životní minimum bývá naplňováno různou formou

Dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, případně i doplatek na bydlení, nebo mimořádná okamžitá pomoc
Navíc existuje státní sociální podpora: příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, porodné, rodičovský příspěvek, pohřebné
A zvláštním skupinám náleží ještě: příspěvek na péči, dávka pěstounské péče, ošetřovné apod.

O různých situacích diskutujeme ve fóru pod článkem. Kdybyste vážně pochybovali, zda odpovědný zástupce Úřadu práce spočítal dávku správně, podejte do 15 dnů odvolání. Zaměstnanci státní správy jsou taky jenom omylní lidé. Někdy bohužel vznikne konflikt, který nelze řešit úplně smírně. V krajním případě napište ombudsmanovi – veřejnému ochránci práv, třeba na e-mailovou adresu podatelna@ochrance.cz.

Existenční minimum neboli 2 200 korun měsíčně

Kolik peněz potřebujete na přežití, když nepočítáme náklady na bydlení? Český stát odpovídá, že existenční minimum dělá 2 200 korun měsíčně, za které lze koupit například 208 kilogramů brambor. Ovšem nejnižší příspěvek dostávají pouze lidé, kteří během posledního půlroku ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku, nebo hodně dluží na výživném pro nezletilé dítě, eventuálně se dlouhodobě zotavují ve zdravotnickém zařízení. Jinak většinou žadatelé dostanou životní minimum, které uspokojí základní potřeby lépe.

Samoživitelka má menší životní minimum než sólista

Pokud žije více lidí ve stejném bytě nebo rodinném domě, obvykle spolu sdílejí některé náklady – například dostávají společné vyúčtování za energie. Stát podobnou solidaritu předpokládá, a proto počítá životní minimum pro celou domácnost, což poměrně zvýhodňuje solitéry. Konkrétní částky ukazuje tabulka výše. Například samostatně žijící „single“ má právo na měsíční životní minimum 3 410 Kč. Naproti tomu samoživitelka s novorozencem dostane 4 880 Kč, což rozpočítáno znamená 2 440 Kč na osobu – skoro pouhé existenční minimum.

Zdroje: zákon o životním a existenčním minimu, doplňující vládní nařízení a zákon o pomoci v hmotné nouzi, který stanovuje podmínky pro základní dávky.

85 komentářů
 • Růža napsal:

  Dobrý den p. Petře, moc Vám děkuji za odpověď, v které jste mi potvrdil to, co mi bylo řečeno na ÚP, kde mi bylo odmítnuto i mimořádné přiznání hmotné nouze s tím, že se mám obrátit o pomoc na syna (příp. vymáhat vyživovací povinnost). Jaká by prosím Vás nastala situace, když bych byla spolumajitelkou? Věcného břemena se zatím vzdát nemohu – to bych se taky mohla ocitnout na ulici :-(. Tam, kde je lidská lhostejnost úřadu i syna, nehodlám použít soudní příkazy. Asi jsem jako matka někde udělala chybu ve výchově!? Díky Vám za Vaši ochotu.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Růžo, je mi moc líto, že jste obětí lhostejnosti :-(. Samozřejmě Vám nemohu radit, co podniknout, protože neponesu případné důsledky Vašeho rozhodnutí. Ale kdybyste byla (spolu)majitelkou, příspěvek na bydlení byste podle všeho dostat mohla, protože je určený nájemníkům, a také právě vlastníkům bytů (respektive domů) nebo členům bytových družstev.

   Pokud bydlíte mimo Prahu a máte měsíční příjem 10 400 Kč, dohromady byste za bydlení neměla platit více než 3 120 Kč (30 % z příjmu). Uznatelné náklady jednočlenné majitelčiny domácnosti jsou 4 409 Kč, takže by Vám měl Úřad práce doplácet 1 289 Kč měsíčně. Kéž se na Vás takříkajíc „štěstí obrátí“ a podaří se Vám situaci vyřešit!

 • Zuzana Svobodová napsal:

  V uplynulém roce jsem ve svém životě udělala nepěkný kotrmelec. Vlivem drog jsem se přestala starat o své dvě dcerušky, jsou v péči prarodičů otců. Teď se z toho zmotávám a zjišťuji: nemám práci, rodiče se mne zřekli, asi měsíc mám asyl u babičky v jednopokojovém bytě. Hledám práci, zaevidovala jsem se na úřadu práce. Dlužím na výživném, za soudní poplatky, dlužím za zdravotním pojištění, za poplatek na pohotovosti a babička je nešťastná. Vím, že nejsem spolehlivá, celá rodina se mne zříká kudy chodí. Babička říká, že drogy nebyly ten největší problém, bezradná je z mé povahy. Tam vidí to největší zlo. Já to tak nevidím a nerozumím jí. Jak nejlépe začít? Děkuji za jakoukoliv odpověď. Zuzana Svobodová

  • Petr Woff napsal:

   Paní Svobodová, děkuji Vám za důvěru, s jakou tady vyprávíte svůj příběh. Věřím, že se opravdu chcete „postavit na vlastní nohy“, dělat zase radost svojí babičce, najíst cestu zpátky k rodičům a postarat se o vlastní dcery. Jinak byste přece takhle otevřeně a sebekriticky nepožádala o radu, dobrým krokem je rovněž registrace na Úřadu práce. Sám jsem taky v životě udělal nějaké „nepěkné kotrmelce“ a i když nejsem psycholog, doporučuji Vám pravidelné zamyšlení nad svými prioritami: Co chci, co je důležité, co musím dělat.

   K Vašim financím: Jelikož jste zaregistrovaná Úřadem práce jako žadatelka o zaměstnání, pravděpodobně dostanete příspěvek na živobytí. Rodič neplatící výživné obvykle neobdrží životní minimum, nýbrž nižší existenční minimum. Dále můžete dostávat příspěvek na bydlení, pokud nezvládáte platit náklady na bydlení tam, kde máte hlášení trvalé bydliště – podmínky jsou podrobněji rozepsané ZDE. Eventuálně, kdyby Vám přiznali obě předešlé dávky, žádejte ještě doplatek na bydlení. V případě ohrožení zdraví (kdybyste třeba neměla, kde spát) chtějte mimořádnou okamžitou pomoc. Všechny tyto dávky poskytuje potřebným krajská pobočka Úřadu práce – kontakty jsou ZDE.

   Toto byly rady, jak vyřešit svoje materiální potřeby krátkodobě. Kdo nezvládá splácet dluhy, musí především sehnat stabilní zaměstnání, aby mohl požádat soud o oddlužení. Potom bude hlavní, abyste během 5 let vyrovnala aspoň 30 % svých finančních závazků. Takže nyní doporučuji: Věnovat veškerou energii tomu, abyste našla třeba podprůměrně placenou, ale solidní dlouhodobou práci (nejlépe na hlavní pracovní poměr a dobu neurčitou).

  • Lucie Svačinová napsal:

   Dobrý den, paní Zuzano Svobodová, nevěšte hlavu, vše se dá napravit. Sama jsem již kotrmelců udělala nespočet, pravda, bez dětí, ale jedno je jisté – vše se vlastní snahou dá zlepšit. Registrace na ÚP je dobrý krok, ale z vlastní zkušenosti vím, že s prací má tato instituce společný především název. Sledujte pracovní portály a reagujte na nabídky (třeba ZDE, ZDE nebo ZDE). S trochou trpělivosti všechno půjde. Držím palce.

 • Marek napsal:

  Dobrý den.
  Pane Petře, už dva měsíce pobírám příspěvek na živobytí, jsem bez domova s úřední adresou v občanském průkazu. 19.5.2015 do 24.5.2015 jsem si zaplatil ubytovnu, pak znova od 28.5.2015 do 3.6.2015. První faktura za 1 150 Kč a druhá faktura za 1 380 Kč, vše placeno z příspěvku na živobytí. Žádal jsem na každou fakturu o jednorázovou okamžitou pomoc, první mně byla přiznána a u té druhé mně přiznali ze smlouvy o ubytování za měsíc červen 2015, nezohlednili ty tři dny v červnu, že tam bylo placeno víc a už vůbec ne od 28.5.2015 do konce měsíce května. Navíc peníze mně úřednice poslala složenkou za jedenáct dní. Já už jsem se obrátil na ombudsmanku, stalo se mně tam víc věcí. Dík za odpověď. Marek

  • Petr Woff napsal:

   Pane Marku, ombudsmanka je ve Vaší situaci nejlepší volba. Pokud dojde ke sporu mezi Úřadem práce a klientem, například já Vám už nemohu nijak pomoci, protože mi úředníci (pochopitelně) nesdělí podrobnosti žádného konkrétního případu, z důvodu ochrany osobních informací. Držím Vám palce!

 • Veronika napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chci se odstěhovat od matky a teď jsem dokončila studium a mám brigádu s dohodou. Když si zajdu na ÚP, myslíte si, že když s sebou vezmu nájemní smlouvu a tam napsáno, že bydlím sama a nemám moc peněz, že dostanu příspěvky na bydlení a také i životní a existenční minimum??? A kolik cca by to asi tak bylo? Děkuji moc.

  • Petr Woff napsal:

   Veroniko, příspěvek na bydlení dostanete jenom pro byt, kde máte nahlášené trvalé bydliště. Potom záleží na Vašem přesném příjmu, na výši nájmu a velikosti obce. Například jednočlenné domácnosti v běžném krajském městě jsou letos uznávány měsíční náklady na bydlení až 6 052 Kč, přičemž minimálně 30 % si zaplatíte sama a zbytek dorovná stát – tedy v tomto případě vychází měsíční příspěvek až 4 236 Kč.

   Životní minimum je vyplácenou formou příspěvku na živobytí a kdybyste na tom byla vážně zle, můžete dostat ještě doplatek na bydlení. Podmínkou především je, abyste byla „v pracovním nebo obdobném vztahu“, případně osoba samostatně výdělečně činná (podnikatelka) nebo vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání.

   Celkově byste se všemi jmenovanými dávkami (příspěvek na bydlení + příspěvek na živobytí + doplatek na bydlení) a vlastním brigádnickým příjem měla dostávat měsíčně aspoň 3 410 Kč + celý přiměřeně vysoký nájem (vizte tabulky uznatelných nákladů na bydlení ZDE). Ovšem neznám celou Vaši situaci.

 • Kristina napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je se životním minimem. Jsem samoživitelka, jsem vedená na ÚP. Pobírám příspěvek na bydlení a živobytí. Dohromady to vychází 5830,- Kč. Nájem platím 6700,- Kč. Chtěla jsem se zeptat, jak to je ze životním minimem. Kdo vyplácí životní minimum? Vím, že bych měla mít 4880,- Kč. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Kristino, životní minimum dostáváte formou příspěvku na živobytí. Z Vámi uvedených čísel usuzuji, že zřejmě nečerpáte celé maximálně možné částky, protože pravděpodobně máte ještě jiný příjem.
   Dále přichází v úvahu doplatek na bydlení. Ten dostávají jenom nejchudší žadatelé, uznatelné příjmy najdete vypsané pro různě velké domácnosti ZDE.
   A v neposlední řadě, možná jej znáte, přídavek na dítě. Opět rozhoduje příjem domácnosti, jehož uznatelný strop najdete ZDE.

 • Marek napsal:

  Dobrý den.
  Mám kamaráda, který má taky problémy s Úřadem práce. Je na ubytovně, kterou mu platí sociálka. Bylo s ním zahájeno správní řízení, protože nemohl a nestihl nahlásit nekolidující zaměstnání – už tam na úřadu nebyli, tak tam se smlouvou šel druhý den. Chtěl jsem se zeptat, když se odvolá proti vyřazení, může dostat v měsíci červenci doplatek, aby nebyl bez přístřeší, nebo bezdomovec? Marek

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Marku, jestli Vám rozumím dobře, Vašemu kamarádovi hrozí vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Bohužel Ministerstvo sociálních věcí na svém Integrovaném portálu píše: „…dle § 143 zákona o zaměstnanosti nemá odvolání proti rozhodnutí úřadu práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání (§ 30) … odkladný účinek a taková rozhodnutí jsou předběžně vykonatelná.“

   Ale myslím si, že kamarád nadále může být hodnocený jako osoba v hmotné nouzi, pokud je „v pracovním nebo obdobném vztahu“, ze kterého má nějaký příjem, ale nadále vycházejí kladná čísla při výpočtu příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení. (Zákon č. 111/2006 o pomoci v hmotné nouzi:
   㤠3
   Osoba, která není v hmotné nouzi
   (1) Nestanoví-li tento zákon jinak, osobou v hmotné nouzi není osoba, která
   a) není v pracovním nebo obdobném vztahu ani nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, popřípadě osoba, která je v pracovním nebo obdobném vztahu, ale nemá z těchto vztahů v rozhodném období příjem…“
   )

   Kdyby hrozilo bezdomovectví, dočasným řešením bývá mimořádná okamžitá pomoc, kterou mohou dostat například osoby, jimž „hrozí vážná újma na zdraví“. Tato dávka aktuálně zachraňuje jedince a domácnosti, kterým místní samosprávy nepovolily doplatek na bydlení.

   Pro příště bych viděl jako řešení, vždy přednostně jít vyřídit formality na Úřad práce, ideálně hned na začátku jeho úředních hodin. Pokud je člověk závislý na státní pomoci v hmotné nouzi a nesežene zrovna dostatečně placenou práci, je zachování těchto dávek priorita. Aspoň malé štěstí je letní počasí – v nejhorším lze přespávat venku. Po 3 měsících může být kamarád opět zařazen do evidence ÚP.

 • Blanka napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda mám nárok na příspěvek na bydlení. Mám starobní důchod 7.500,- Kč. Bydlím s ex manželem v jednom domě, který má dvě bytové jednotky, ale jen jeden hlavní vodoměr, plynoměr a elektroměr, tudíž sipo chodí na jeho jméno. Já mám svoje podružná měřidla, takže mu posílám přes účet svoje spotřeby v částce 3000,- Kč. Neznám žádné řešení, mám i svůj plynový kotel, ale nevím, zda to bude uznané, když oba máme stejné trvalé bydliště. Platím si svůj i poplatek za Tv jako samostatná domácnost, ale ostatní platby si vždy rozpočítáváme. Děkuji za odpověď. Alena

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, při odmítnutí, nebo výpočtu příspěvku na bydlení jsou jako společná domácnost bráni lidé, mající v daném bytě trvalé bydliště. Přispěvatelé do tematického diskusního fóra píšou, že „pracák“ aktuálně hodnotí bytovou jednotku stejně, jako stavení úřad. To znamená, že pokud má Váš bývalý manžel trvalé bydliště tamtéž jako Vy, a stavební úřad bere toto místo jako 1 byt, budete oba hodnoceni jako společná domácnost. Obecně rozhoduje příjem, náklady na bydlení, vztah k objektu (vlastnický/družstevnický/nájemnický) a velikost obce – podrobnosti ZDE.

 • Ivana napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Požádala jsem o rozvod, manžel mi nedává žádné peníze a co mohl, tak si vzal. Já jsem se odstěhovala z místa trvalého bydliště, je to chalupa v mém vlastnictví. Manžel tam také nebydlí, ale oba tam máme trvalý pobyt, ještě vlastním asi 4000 m2 půdy. Mám nárok na nějakou podporu v nouzi nebo jiné dávky? Jsem vedená na ÚP už bez peněžní podpory. Děkuji, Ivana

  • Petr Woff napsal:

   Ivano, kdybyste žádala například příspěvek na živobytí (tj. základní dávka v hmotné nouzi), určitě přiznejte tento svůj majetek. Ve formuláři žádosti najdete přímo kolonku „Majetek“: ANO/NE. Zkrátka všechno vyplňte pravdivě a při konzultaci s úředníkem nic nezamlčujte, ať potom nejste podezíraná z podvádění. Obávám se, že ve Vaše případě mohou použít pasáž zákona č. 111/2006 Sb., § 3, odstavec 1 c): V hmotné nouzi není osoba, která „prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním“ – protože svoji půdu můžete prodat, abyste na živobytí měla.

   Ještě existuje příspěvek na bydlení, ale pouze pro místo trvalého bydliště, kde by Vaše příjmy byly sčítány s manželovými.

 • Mrázková Dáša napsal:

  Dobrý den, prosím o radu pro pána, který je po CMP, pobírá existenční minimum, je tato částka brána jako jeho příjem? Vyplňuji mu formulář pro přihlášení TV a Rozhlasu. Dále prosím o informaci, zda-li proto, aby dostával nějaké peníze od úřadu práce, pokud má pronájem garsonky, musí zde mít trvalé bydliště. Hlášený na ÚP je, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu po CMP práci nesežene. Má zažádáno o sociální byt. A jak je to prosím s poplatky za odpad? V bytě bydlí od 1.7.2015. Moc děkuji, Dáša

 • jana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat: 2 roky nepracuji, nejsem nikde vedena, nepobírám ani korunu. Chtěla bych se postavit na vlastní nohy. Navíc bojuji 2 roky s rakovinou, ale nemám nemocenskou. Už nevím, co dělat. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale nejde to do nekonečna, ani to nechci. Mám nárok na nějaké peníze?

 • Miriam napsal:

  Existují dávky v hmotné nouzi – slouží k zajištění základních životních potřeb osob, které nemají dostatečné příjmy, tj. nacházejí se v hmotné nouzi. Jejich poskytování upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
  Jsou to dávky opakovací:
  příspěvek na živobytí,
  doplatek na bydlení,
  a jednorázová dávka:
  mimořádná okamžitá pomoc.
  Dále pak dávky na bydlení, dávky pro osoby se zdravotním pojištěním, informujte se na místním úřadě práce.

 • Milena Janošková napsal:

  Od 9.4.2015 jsem na ÚP, beru podporu 4800 Kč měsíčně. Platím nájem 2700 Kč měsíčně. Žiju sama ve městě, které má 30 000 obyvatel. Byt mám v osobním vlastnictví. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

 • Pavlína napsal:

  Dobrý den.
  Chtěla jsem se zeptat, zdali mám nárok ještě na nějaký příspěvek. Pracuji a můj plat je 12000 Kč měsíčně. Mám 13letého syna a 19letého syna, který ještě studuje a na ně dostávám dohromady přídavky na děti 1310 Kč. Pak dostávám příspěvek na bydlení ve výši cca 3500 Kč. Nevím, zdali mám ještě na něco nárok, nebo ne. Alimenty bohužel ex neplatí.
  Děkuji za odpověď.

 • Pavlína napsal:

  Jo, byt platím 10230 Kč.

 • El napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat. Jsem v podnájmu, platím 8004 Kč, mám zvýšené výživné 5000 Kč, příspěvek na bydlení 1555 Kč, přídavek na dítě 1000 Kč, životní minimum. To mně stáhli teď z 3200 na 1000 Kč. To zaplatím nájem a nic mně nezbude. Kolik mě hmotná nouze vyplatí na byt nebo jídlo? Říkají, že kolikrát ani to životní minimum lidi nemají. Že celý nájem neplatí to si mam brát z životního minima? Bydlím sama z 5letým synem.

 • j napsal:

  Dobrý den, od srpna jsem na úřadu práce a pobírám 6 000 Kč. Platím hypotéku na byt 3 000 Kč a inkaso 2 500 Kč. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

 • Lenka napsal:

  Dobrý den, od února jsem vedena na úřadu práce, z kterého jsem nedostala nic (nesplnila jsem podmínky, předtím jsem nikde nepracovala). Teď jsem těhotná a evidence je ukončena – pak jen doložím rodný list dítěte. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok ještě před porodem zažádat o nějaké životní minimum nebo něco podobného. Od státu nic nepobírám, u rodičů nebydlím. Děkuji za Vaši odpověď.

 • mirka napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Mám plat 10 000 Kč hrubého a přišla mi exekuce na plat za mého bývalého manžela. Jsem sama, děti dospělé. Kolik je životní minimum? Děkuji za odpověď.

 • Lucie napsal:

  Dobrý den, mám otázku na vyživované osoby při exekuci. Náš pracovník má dceru, je rozvedený, platí na ni výživné a nebydlí spolu ve stejné domácnosti. Dcera studuje, ale ve 2. ročníku otěhotněla a teď je s dítětem doma. Školu přerušila. Pracovník má exekuci. Můžu dceru počítat do vyživovaných osob?? Moc děkuji za odpověď.

 • Vendula Čapuchová napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na životní nebo existenční minimum. Byla jsem v dětském domově, pak si nás do péče vzala ředitelka dětského domova, ale vše mi zakazovala – o prázdninách jsem nemohla mít kamarády a musela jsem ležet jen v knížkách, a proto jsem od pěstounů odešla. Bylo to horší, píšu to ve zkratce. Jenže ze dne na den mi řekla, že se mám sbalit a jít – do začátku mi nedala žádné peníze, nic.

  Teď pobírám jen příspěvek na dítě 700 Kč a jiný příjem nemám, mám nárok ještě na jiné příspěvky? Jezdím do školy z Krnova do Rýmařova, jsem na internátu a soukromé škole, kde mně odpustili školné a náklady na internát. Ale mít 700 Kč, to prostě nejde. Děkuji, Čapuchová, je mi 18 let.

 • Lucie napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Máma je alkoholička, teď žije na ubytovně, kterou jí zaplatila babička do 18.1.2016. Nepobírá žádné sociální dávky, říká, že na nic nemá nárok, protože ji vyškrtli z registru Úřadu práce, kam se jednou nedostavila. Na Úřad práce prý může až v březnu. Do té doby opravdu nemá nárok na žádnou finanční podporu nebo zaplacení ubytovny? V žádném pracovním vztahu není, v žádně práci nevydrží déle jak týden.
  Děkuji za odpověď.

 • majka napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych Vás poprosila o radu. Vystudovala jsem vysokou školu minulý rok v červnu a po té se v srpnu nahlásila na úřad práce jako nezaměstnaná. Od té doby si hledám práci bohužel neúspěšně. Bohužel se mi do toho připletly zdravotní obtíže, které mi dosti znesnadňují hledání práce. Na úřadu práce mi řekli, že nemám nárok na jakoukoliv podporu, jelikož jsem prozatím nikdy nepracovala a neustále mají povinnost živit mě rodiče. Bohužel rodiče na tom taky nejsou finančně dobře, mají na krku exekuce a osobní bankrot. Opravdu nemám nárok ani na existenční minimum nebo něco podobného? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *