decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Existenční a životní minimum: kalkulačka + rady

Listina základních práv a svobod říká, že všichni máme stejné právo na důstojnost. Samozřejmě smíme svobodně myslet a mluvit, ale potřebujeme také jíst a bydlet. Český stát finančně podporuje jedince a domácnosti, které jsou materiálně chudé. Při výpočtu konkrétních dávek hraje důležitou roli existenční minimum, nebo životní minimum.

  2007 - 20112012 - 2018
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba28803140
2. a každá další dospělá osoba26002 830
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let22502450
dítě od 6 do 15 let19602140
dítě do 6 let16001740

Pozn.: Existenční minimum bylo zavedeno v roce 2007, kdy zároveň doznalo změn životní minimum – nově se začalo počítat pro celou společně hospodařící domácnost. Současná vláda původně zvažovala navýšení, nakonec ale ponechává částky stejné. Ani v roce 2017 tedy ministryně sociálních věcí nechtěla, nebo nedokázala prosadit valorizaci životního minima, které mělo podle průběžných příslibů stoupnout o 150 až 200 Kč.

Co znamená existenční minimum a životní minimum?

  • Existenční minimum oficiálně představuje příjmy, které pokryjí základní potřeby, tak abychom přežili. Prakticky vlastně trestá jedince, kteří například neplatí výživné matce svého dítěte, nebo ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku apod.
  • Životní minimum představuje příjmy, které zajišťují výživu a základní osobní potřeby. Teoreticky zachraňuje více, než jenom holé přežití, snad i jistou důstojnost.

Obě částky nezahrnují nutné náklady na bydlení, které jsou pokryté jinou dávkou a doplatkem. Pokud životní minimum nebo existenční minimum přesahuje vaše příjmy, žádejte příspěvek na živobytí nebo mimořádnou okamžitou pomoc na krajské pobočce Úřadu práce, kontakty najdete ZDE. Úředníci obvykle podle zákonů *) posoudí, na které příspěvky máte právo a pravidelně vyplatí povolenou peněžitou částku. Například těžcí alkoholici nebo gambleři mohou dostat pomoc věcnou formou, aby peníze rychle neztratili.

Orientační kalkulačka pro výpočet částky živobytí v roce 2017

Existenční nebo životní minimum bývá naplňováno různou formou

O různých situacích diskutujeme ve fóru pod článkem. Kdybyste vážně pochybovali, zda odpovědný zástupce Úřadu práce spočítal dávku správně, podejte do 15 dnů odvolání. Zaměstnanci státní správy jsou taky jenom omylní lidé. Někdy bohužel vznikne konflikt, který nelze řešit úplně smírně. V krajním případě napište ombudsmanovi – veřejnému ochránci práv, třeba na e-mailovou adresu podatelna@ochrance.cz.

Existenční minimum neboli 2 200 korun měsíčně

Kolik peněz potřebujete na přežití, když nepočítáme náklady na bydlení? Český stát odpovídá, že existenční minimum dělá 2 200 korun měsíčně, za které lze koupit například 208 kilogramů brambor. Ovšem nejnižší příspěvek dostávají pouze lidé, kteří během posledního půlroku ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku, nebo hodně dluží na výživném pro nezletilé dítě, eventuálně se dlouhodobě zotavují ve zdravotnickém zařízení. Jinak většinou žadatelé dostanou životní minimum, které uspokojí základní potřeby lépe.

Samoživitelka má menší životní minimum než sólista

Pokud žije více lidí ve stejném bytě nebo rodinném domě, obvykle spolu sdílejí některé náklady – například dostávají společné vyúčtování za energie. Stát podobnou solidaritu předpokládá, a proto počítá životní minimum pro celou domácnost, což poměrně zvýhodňuje solitéry. Konkrétní částky spočítá kalkulačka výše. Například samostatně žijící “single” má právo na měsíční životní minimum 3 410 Kč. Naproti tomu samoživitelka s novorozencem dostane 4 880 Kč, což rozpočítáno znamená 2 440 Kč na osobu – skoro pouhé existenční minimum.

*) Zdroje v právních předpisech

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
05. Pro 2016   /   

Tags: plat, sociální dávky, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

97 Komentáře zapnuto "Existenční a životní minimum: kalkulačka + rady"

Upozornit na
avatar
Ludek
Ludek

Dobrý den já jsem v částečném invalidním důchodě druhého stupně do ted jsem byl hospitalizován na R.U.Kladrubech po úrazu poranění pánve a 23.12.2014 jsem byl propuštěn a nemám kde bydled z fin. důvodů já mám důchod 3649,.kc a to mám ještě platit výživné v částce 2600,.kc a tak se ptám je si mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení jsem z Vlašimi u Benešova

Helena
Helena
Dobrý den Prosím poraďte mi, co mám dělat (jak přežít), i když jsem v aktivním věku nemohu sehnat práci. Bydlím v družstevním bytě a příspěvek mi byl uznán, ale řeší jen náklady na energie. Bohužel několikátým rokem jsem bez příjmu a na jiné sociální dávky nemám nárok. (nemám děti, nebydlím ve státním bytě či na ubytovně, hradila zdravotní poplatky, normální ceny jízdného, internetu, telefonu pro hledání práce apod.) Opravdu jediným zádrhelem je stavební spoření rodičů psané na mne?, i když jsou ve výpisech platby rodičů? Pak nemám dávky hmotné nouze a doplatek na bydlení, tedy na jídlo a byt. (Nebýt… Číst vice »
Jitka
Jitka

Beru životní minimum a mæm př.na bydlení chlapec se narodil v roce 2007 v dubnu takže mu bude 8let jak je možné že dostáváme do teď jen 4830kč a ne 5280 jak je uvedeno v tabulkách?Děkuji za odpověd

Jitka
Jitka

Pardon bereme 4880kč

Soňa
Soňa

Chci se zeptat má nárok na dávku existenčního minima můj osmnáctiletý syn? Přestal studovat, s tím, že bude pracovat. Práci ovšem sehnat nemůže, je evidovaný na úřadu práce. Jsem samoživitelka a mám ještě sedmiletého syna. Děkuji

Michal
Michal

Dobrý den,chtěl jsem se optat zda mám nárok na životní minimum když bydlím u rodičů a je mi 30.let. A nepobýrám z pracovního úřadu dávky.. Děkuji

Ludek
Ludek

Dobrý den tak jsem zašel na uřad žádat o příspevek na živobití který mě přidak 400,kc a na bydlení 2400,kc ale ubytovna stojí 3450,kc tak to me moc nepomužou protoze kauce na ubxtovnu je 6000,kc kterou ja nemam a z dúchodu mam platit vyživné v častce 2600,kc tak to nic neřeší jinak nevim jak se mám zařídit dekuji za odpoved.

Eva Śědivá
Eva Śědivá

Dobrý den..Jsem na neschopence od července a počítala jsem že od nového Roku budu dělat ale nastali pooperační komplikace a bude to trvat ještě několik měsíců než to bude v pořádku.Platím 5000kč nájem a neschopenku mám 6180kč.Rodina a známí mi pomáhají přežít.Měla bych v tomhle státě na něco nárok-bydlení příspěvek nebo živobytí?Už nevím kudy kam.Dělám už skoro 30let a nikdy jsem od nikoho nic nežádala..Děkuji…

Daniela
Daniela

Dobrý den, mám dotaz, pokud bych chtěla pobírat životní minimum protože trvalé bydliště mám psané od rodiču a sama na sebe, je překážkou že mi rodiče platí spoření? V papírech co jsem dostala to chtějí vyplnit a já teď nevím jestli ho jít zrušit, nepřiznat ho tam nebo co s tim? To opravdu kvuli tomu že mi rodiče spoří peníze a je to psané na mě nebudu mít narok na životní minimum? Děkuji za radu a odpověď. Hezký den.

Eva Śědivá
Eva Śědivá

Dobrý den.Tak vy jste mi odpověděl že mám nárok na příspěvek na bydlení ale já byla na sociálce tam mi bylo řečeno že mám až moc 6000kč neschopenku na měsíc a že platím 5000nájem.Byla tam mladá holčina a vše je zamítnuta mi bylo řečeno a nashledanou.Neporadí Vám tam a jednání nedůstojné.Byla jsem tam poprvé v životě žádat o pomoc a zklamána .Tak úřad práce pomůže?Stačí jen nájemní smlouva a neschopenka tedy?Děkuji..

Milan
Milan

Dobry den,chtel jsem se zeptat,zda mam narok na ex.minimum nebo jiny prijem.Jsem nezamestnany a vyrazeny z UP.

Tomáš
Tomáš

Dobrý den,
stěhuje se k nám 20 letá kamarádka, která má po škole,nikde nepracovala a trvalý pobyt má někde na úřadě.Chci se zeptat,zda-li má nárok na nějaké dávky (do práce ji hnát nebudeme,protože nám vyhovuje jako chůva).Bude bydlet v bytě,kde máme i my trvalé bydliště,tak jestli úřad bude porovnávat i naše příjmy…jsme schopni ji i napsat nájemní smlouvu.
Předem děkuji za odpověď

Pavla
Pavla

Dobrý den
Je mi 26 let Dodělávám vysokou školu jsem bez príjmu nežiju s rodiči Můžete mi prosím poraditi na kterou dàvku mám nárok Děkuji

Eva Śědivá
Eva Śědivá
Dobrý den.Psala jsem Vám že mám neschopenku a řeším na sociálce v HK bydlení a živobytí.Tak nejdříve jsem byla odmítnuta a za měsíc a půl mi zavolala úřednice že se spletla a mám se stavit.Když jsem přišla tak nějaká omluva nehrozila jen že to špatně spočítala a že mi něco vyšlo na živobytí.Dala mi papíry že každý měsíc mám vyplnˇovat.Nedalo mi to a šla jsem za vedoucí nouze a tam jsem vše řekla o problému.Nejdříve mi bylo řečeno že slečna je tam tři měsíce a nemám se divit že tam nikdo dlouho nevydrží.Ani slůvko nějaké omluvy a od paní vedoucí… Číst vice »
zdenek k
zdenek k
Dobry den, chci se zeptat zda ma narok na existencni minimum clovek ktery nema kde bydlet a je prihlaseny ma mestskem uradu a byl vyloucen z uradu prace za pozdni oznameni o dohode provedeni prace.Vsude ctu ze to je castka ktera musi byt priznana kazdemu ze to je opravdu na preziti vlastne uplne nejnizsi castka na preziti.Clovek o kterem pisu si snazi hledat brigady apd dodrzoval i castku kterou si muze privydelat cca 4600 ale nikdy zadne davky nebral ani k te brigade jen mu UP platil zdravotni pojistenia kdyz prisel na UP a socialku a ptal se zda ma… Číst vice »
Eva
Eva
Dobrý den, chtěla bych se optat. Jsem samoživitelka dvou dětí, v plném invalidním důchodu 2. stupně. Nevede se mi sehnat nějaký přivýdělek. Mé náklady na bydlení jsou 14 570 Kč včetně elektřiny a plynu, můj příjem činí 12 740 Kč. Je v tom i částka výživného na děti, s tím že kolikrát nepřijde celá částka. Byla jsem žádat o pomoc na úřadě. Tam mi velice neochotně bylo řečeno, že nemám na nic nárok, jelikož bydlím s dětmi v bytě s podnájemní smlouvou, tudíž nemá smysl, abych se pokoušela podat žádost o příspěvek, že mi stejně nebude uznán. Můžete mi, prosím,… Číst vice »
Vlastík
Vlastík
Dobrý den, prosím o informaci ohledně dávek v hmotné nouzi při hospitalizaci. Prošel jsem kdejaký zákon, různé WWW, ale můj případ jsem nemohl na nic navázat. Od poloviny měsíce listopadu 2014 jsem v léčebném ústavu /TBC/. Celkem, podle zdravotního stavu bych tu měl být do poloviny května. Pobírám pomoc v hmotné nouzi – živobytí a bydlení. Vím, že ve zdravotnickém zařízení, pokud jsem tam celý měsíc, mám krácené živobytí. V únoru a březnu jsem byl na dovolence, jednou 3 dny, podruhé 4. Nikde ale nemohu najít informaci, zda tyto 2 měsíce nemám nárok na celé živobytí (aspoň takovou informaci jsem… Číst vice »
haninka3
haninka3
Dobrý den, chci se zeptat: Jsme čtyřčlenná rodina – 2 dospělí ve věku 26, 27 a 2 děti ve věku 3, 4. Moje příjmy se skládají z rodičovského příspěvku 3800 Kč, příspěvku na bydlení 3865 Kč, přídavku na dítě 1000 Kč, pak jsem do tohoto měsíce pobírala živobytí, které činilo 6090 Kč, teď mi byl snížen na 4190 Kč a doplatek na bydlení, který činil 1395 Kč, mi byl odebrán. Z těchto peněz jsem hradila nájem včetně energií 6700 Kč, synovi školku 1100 Kč. Ze sociální kalkulačky jsem se dozvěděla, že životní minimum bych měla pobírat 9450 Kč. Ráda bych… Číst vice »
Marek
Marek

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat: V lednu mě na tři měsíce vyřadili z Úřadu práce. Teď v dubnu zase mohu dojít, ale mám úřední adresu (trvalý pobyt) na Městském úřadu. Jaké jsou momentálně moje šance, když přežívám všude možně a jsem vlastně bezdomovec, ohledně příspěvku na živobytí a příspěvku na bydlení? Děkuji za odpověď. Marek

lucka
lucka

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat. Jsem v pronájmu, platím za byt 8200 Kč pronajimateli, mám to ve smlouvě. Pokud budu žádat o doplatek na živobytí a nájem je jen 5000 Kč se vším všudy, pronajímatel si bere do kapsy 3200 Kč. Jaká částka se bude zohledňovat na doplatek, ta co je na inkasním lístku 5000 Kč, nebo co skutečně platím – 8200 Kč? Děkuji.

Marek
Marek

Dobrý den,
tak mně byl přiznán příspěvek na živobytí, žádost podaná 27.4.2015 a dozvěděl jsem se to až 12.5.2015. Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli dostanu dávku za Duben, nebo jestli jenom za ty čtyři dny v Dubnu. Příjmy od začátku roku jsem doložil. Únor, Březen, Duben jsem neměl nic, jenom v Lednu. V evidenci jsem od 17.4.2015. Děkuji za odpověď. Marek

Růža
Růža
Dobrý den, p. Petře, poctivě jsem si přečetla všechny dotazy a Vaše odpovědi, ale přesně svůj problém jsem v tom nenašla, a proto prosím, zda by to bylo možné dotazem. Byt, ve kterém mám věcné břemeno a tudíž i trvalý pobyt, patří mému synovi. Všechny poplatky jsou hrazeny z mého ID přes můj účet. Přihlášená k pobytu jsem na této adrese jen já, jelikož syn s rodinou bydlí v PHA. Ve smlouvě o zřízení břemene je zapsáno “jako věcné právo doživotního užívání bytové jednotky a společných částí”, zapsané na Katastrálním úřadě. Chtěla jsem se tedy dotázat, zda mám, či nemám… Číst vice »
Marek
Marek

Dobrý den.
Tak jak jste mně radil, požádal jsem o jednorázovou okamžitou pomoc, opakovanou dávku, do konce roku nesmí překročit čtyřnásobek životního minima. Já jsem z příspěvku na živobytí, který jsem dostal, zaplatil ubytovnu aspoň na 5 dní, to jsem doložil na sociálce, doklad o zaplacení. Paní mně tvrdila, že takhle zpětně to ještě nedali, ale žádost byla podána. Chtěl jsem se Vás zeptat, jak dlouho to může trvat, protože já mám už druhý rozhodnutí o přiznání příspěvku na živobytí, za květen, dostat 3 410 Kč.

Adam Fritsch
Adam Fritsch

Dobrý den,
chtěl bych se optat, zda-li mám nárok na životní minimum a popř. kolik. Můj měsíční příjem je 4000 Kč z alimentů, které mi posílá otec. Jsem studující, je mi 18 let. Děkuji za pomoc.

dada
dada

Dobrý den.
Jsem sama se synem. Alimenty nemam, otec není uznaný. Byl mi zvednut nájem od příštího měsíce. Když ho zaplatím, tak nám zbude 1500 Kč. Mam na něco nárok? Beru rodičák, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Děkuji.

wpDiscuz
loading
×