Nezabavitelná částka v roce 2017 (insolvence)

Dluhy se bohužel staly normální součástí našich životů. Kdekdo splácí hypotéku na dům, leasing na automobil, nebo spotřebitelský úvěr na vybavení domácnosti. Dokud máme příjmy vyšší než výdaje, všechno vypadá v pořádku. Ale stačí vyhazov ze zaměstnání, nemoc nebo rozvod, a najednou nestíháme platit! Ve speciálním článku popisujeme podmínky oddlužení. Tady spočítáme, kolik činí takzvaná nezabavitelná částka v roce 2017.

Netrpělivcům ušetří čas kalkulačka, výpočet vysvětlíme

Nejdříve dejme přednost lidem, kteří spěchají nebo nemají chuť pročítat podrobnosti. Do následující tabulky vepište dva údaje: svůj čistý měsíční příjem (obvykle celou čistou mzdu, bez náhrad za služební cesty apod.) a počet vyživovaných osob (započítat můžeme manželku nebo manžela a děti). Kalkulačka obratem ukáže, jaká vám zbude nezabavitelná částka v roce 2017.

Kalkulačka má pouze orientační charakter, v praxi záleží na detailech konkrétní situace, jak uvidíme níže.

Nezabavitelná částka v roce 2017 podle počtu závazků

Výpočet najdeme vysvětlený ve Sbírce zákonů. Zalistujeme tedy právními předpisy č. 182/2006 Sb. (insolvenční zákon), č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád) a č. 595/2006 Sb. (nařízení vlády o nezabavitelných částkách).

 1. Základní nezabavitelná částka představuje 2/3 ze součtu individuálního životního minima (3 410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2017 podle návrhu vládního nařízení 5 822 Kč): 6 155 Kč. Za každou vyživovanou osobu připočteme čtvrtinu, takže pokud máte například manželku a 3 děti, dostáváme 12 310 Kč.
 2. Připočtěme ještě jednou celé životní minimum a normativní náklady na bydlení (dohromady 9 232 Kč) a získáme strop, nad který bude veškerý příjem stržen. Například manžel a otec 3 dětí, který vydělává 30 000 Kč čistého, takhle jistě ztratí 8 458 Kč měsíčně.
 3. Rozdíl mezi nezabavitelnou částkou a „srážkovým stropem“ rozdělíme na třetiny. Kdo nesplácí přednostní pohledávky, dostane k dobru 2/3 tohoto zbytku. Kdo splácí přednostní pohledávky, dostane jenom 1/3 tohoto zbytku. Uvedenému manželi a trojnásobnému otci nakonec zbude 18 464 Kč, nebo 15 387 Kč.

Co jsou přednostní pohledávky podle Občanského soudního řádu:

 • výživné, nebo příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví, nebo úmyslnými trestnými činy
 • daně, poplatky a obdobná peněžitá plnění
 • náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění a důchodového pojištění
 • pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
 • pojistné na veřejné zdravotní pojištění
 • náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
 • regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
 • náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

JEŠTĚ K TÉMATU:

28 komentářů

 • Vondráčková Helena napsal:

  Výše uváděné nezabavitelné částky jsou stále jen pro rok 2016, ne pro rok 2017, jak uvádíte.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Vondráčková, díky za komentář. Zbývá ještě aktualizovat normativní náklady na bydlení, což vláda teprve učiní – a já následně obratem zohledním zde. Jinak nezabavitelné částky při oddlužování závisejí na právních předpisech č. 182/2006 Sb., č. 99/1963 Sb. a č. 595/2006 Sb., které podle oficiální Knihovny připravované legislativy nejsou nijak projednávány, respektive přepracovávány.

   Aktualizace 14.12.2016:
   Dnes jsem aktualizoval částku normativních nákladů na bydlení podle návrhu příslušného vládního nařízení, tak jak byl pro rok 2017 předložen Ministerstvem práce a sociálních věcí.

 • Jana napsal:

  Jaká je nezabavitelná částka při insolvenci pro jednotlivce, bez vyživovaných osob? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Jano, odpověď dostanete prostřednictvím kalkulačky výše. Záleží nejenom na počtu vyživovaných osob, ale také na čistém příjmu a povaze splácených pohledávek (zda jsou mezi nimi i takzvané přednostní pohledávky, například výživné na děti). Třeba samostatně žijícímu jedinci, který vydělá 20 000 Kč čistého měsíčně a dluží na daních, letos zůstane zhruba 9 268 Kč měsíčně.

 • Ludmila napsal:

  Dobrý den, mám hrubou mzdu 12 000 Kč a po odečtu insolvence zbývá 9 869 Kč. Mám dvě děti do 15 let. Budu mít v roce 2017 více? Co mi zůstane? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Ludmilo, záleží na Vaší čisté mzdě a dále taky na tom, zda splácíte přednostní pohledávky – třeba dluh na daních.

   A/ Pokud uplatňujete daňové zvýhodnění na obě děti (v Prohlášení poplatníka daně z příjmů – „růžovém papíru“), vychází mně, že Vám letos zůstane zhruba 11 657 Kč, anebo 10 445 Kč (přednostní pohledávky).

   B/ Pokud neuplatňujete daňové zvýhodnění na děti (činí tak například partner), vychází mně, že Vám zůstane zhruba 9 968 Kč, anebo 9 600 Kč (přednostní pohledávky).

 • Vanda napsal:

  Dobrý den, je možné, aby exekutor nařídil při měsíčním příjmu 11 572 Kč, dvou vyživovaných osobách, aby z důchodu vyplácela OSSZ cca 9 200 Kč a zaměstnavateli, aby poukazoval celou mzdu na úhradu nepřednostní pohledávky?

  • Petr Woff napsal:

   Vando, kalkulačky ukazují, že při čistém příjmu 11 572 Kč, 2 dalších vyživovaných osobách (tzn. Vy + 2 vyživované osoby) a nepřednostních pohledávkách Vám má zbýt 10 792 Kč. Totéž ukazuje jak moje kalkulačka tady na této stránce výše, tak kalkulačka Exekutorské komory ČR. Takže pokud Okresní správa sociálního zabezpečení umožňuje výrazně vyšší srážku, požádejte OSSZ o kontrolu, respektive upozorněte odpovědné úředníky na možnou chybu.

 • Andrea napsal:

  Dobrý den, na insolvenci se mi strhává 5 000 Kč, zbývá mi 8 800 Kč. Žádné další osoby nevyživuji. Zvýší se mi nezabavitelná mzda? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Andreo, aby Vám letos po zabavení (exekuci) části mzdy zbylo více peněz, musela byste mít podstatně vyšší hrubé příjmy (musela byste dostat od zaměstnavatele přidáno, nebo chodit vedle hlavní práce ještě na brigádu apod.). V případě zachování Vašich hrubých příjmů je pravděpodobnější, že Vám naopak zůstane méně než vloni, protože kvůli vývoji ekonomiky klesly normativní (běžné – průměrné) náklady na bydlení, což vláda zohlednila při výpočtu výsledných nezabavitelných částek.

 • Lea napsal:

  Kolik dostanu od státu nemocenskou, když mám 19 000 Kč čistého?

  • Petr Woff napsal:

   Leo, na této stránce probíráme nezabavitelnou částku při insolvenci (exekuci části mzdy/platu). Svoji nemocenskou si můžete spočítat v oficiální ministerské kalkulačce pod TÍMTO odkazem. Budete však vyplňovat svoji hrubou mzdu.

   Například pokud uplatňujete slevu na daňového poplatníka (máte podepsaný „růžový papír“), neživíte žádné nezaopatřené děti ani zuboženého partnera, nejste studentka, ani nemáte problémy se zdravotním postižením, 19 000 Kč čistého znamená zhruba 24 600 Kč hrubého, a tedy nemocenskou 437 Kč/den od 15. dne nemoci (předtím dostáváte náhradu mzdy nikoli od státu, ale od zaměstnavatele).

   Podmínkou samozřejmě je, abyste si předtím platila nemocenské pojištění (při pracovní smlouvě samozřejmost, při podnikání dobrovolné).

 • Bronislava napsal:

  Dobrý den, mohu žádat o insolvenci manželů i v případě, že dlužím na sociálním a zdravotním pojištění? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Bronislavo, insolvence, nebo přesněji oddlužení je možné i v případě, že dlužíte sociální a zdravotní pojištění. Jde o takzvané přednostní pohledávky, takže Vám pravděpodobně zůstane menší nezabavitelná částka (což podrobněji rozebírám ve článku výše, kdybyste měla zájem o detaily).

 • Monika napsal:

  Srážka z prosincové mzdy provedená v lednu – jaké nezabavitelné minimum se použije (platné pro rok 2016, nebo 2017)? Děkuji.

  • Čermáková napsal:

   Moniko, na srážku loňské prosincové mzdy se vztahují údaje, platné pro rok 2016. Pravidla pro rok 2017 se použijí teprve při úpravě letošní lednové mzdy.

 • Adéla napsal:

  Dobrý den, loňský rok jsem měla hrubou mzdu 10 900 Kč a po srážce insolvence mi zůstávalo 7 300 Kč. Letos nám zaměstnavatel zvýšil mzdu na 13 900 Kč. Mám počítat, že mi insolvence strhne celé 3 000 Kč, co dostanu navíc? Nemám žádnou vyživovací povinnost. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Adélo, pokud letos vyděláváte více než loni, může Vám po exekuční srážce zbýt více peněz. Uvedu příklad dlužníka, který kromě sebe nikoho nevyživuje a nesplácí žádné přednostní pohledávky: Při čistém výdělku 11 000 Kč mu po srážce zůstane necelých 9 400 Kč, zatímco při čistém výdělku 12 000 Kč mu po srážce zůstane přes 10 000 Kč.

   Takže – jinými slovy – zvýšení mzdy o 3 000 Kč neznamená automatické zvýšení exekuce o 3 000 Kč.

 • Michaela Rutarová napsal:

  Dobrý den, pochopila jsem z článku správně, že náhrady (např. za ubytování mimo místo trvalého pobytu, za dopravu) se nezapočítávají k čisté mzdě, tudíž je dostanu navíc k nezabavitelné částce? A patří sem třeba i náborový příspěvek? Děkuji za odpověď, Michaela

  • Petr Woff napsal:

   Paní Rutarová, bohužel došlo k nedorozumění. Občanský soudní řád v § 299 říká, že kromě mzdy, platu, odměny z dohody a opakovaně vyplácených sociálních dávek (kromě příspěvku na bydlení, příspěvku na péči, zřejmě taky příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku, stejně jako všech dávek hmotné nouze) se zároveň srážejí rovněž následující příjmy:

   a) náhrada mzdy nebo platu,
   b) nemocenské,
   c) peněžitá pomoc v mateřství,
   d) důchody,
   e) stipendia,
   f) podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci,
   g) odstupné, popřípadě obdobná plnění,
   h) peněžitá plnění věrnostní nebo stabilizační povahy v souvislosti se zaměstnáním,
   i) náhrada za ztrátu na výdělku během dočasné pracovní neschopnosti nebo i potom,
   j) dávky vyplývající ze smlouvy o výměnku,
   k) výsluhový příspěvek vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních sborů,
   l) příplatek k důchodu pro dříve utlačované disidenty nebo odbojáře

 • Barbora napsal:

  Dobrý den, v březnu nám mají vracet daně. Máme povolené oddlužení, ale soud proběhne až v květnu. Chtěla jsem se zeptat, jestli daně dostaneme, nebo budou zabaveny insolvenčním správcem.

  • Petr Woff napsal:

   Barboro, pokud proces oddlužení oficiálně již probíhá (byla Vám odpuštěna část dluhu, dochází k automatickému strhávání zabavitelné části příjmu podle kalkulace popsané výše ve článku), vrácené zálohy na daň může zabavit insolvenční správce, ve prospěch Vašeho věřitele. Záleží ovšem taky na Vaší osobní situaci: Kolik vyděláváte, kolik dalších lidí případně živíte, jaké dluhy máte (zda například „jenom“ za spotřebitelskou půjčku, anebo na sociálním pojištění apod.). Za jistých okolností je nezabavitelný celý příjem, obvykle když člověk vydělává málo peněz a živí hodně dětí.

   Pokud celý proces začne až později (část dluhu Vám ještě oficiálně odpuštěna nebyla), vrácené zálohy na daň můžete dostat zpátky.

 • David napsal:

  Dobrý den, bylo mi povoleno oddlužení a teď v březnu bude poprvé stržena část příjmu. Soud nařídil, abych platil 7 000 Kč měsíčně, v usnesení však neuvedl, jakou částku mně zaměstnavatel musí ponechat. Zůstanou mi například příplatky za pravidelné přesčasy a třináctý plat, který dostávám dvakrát ročně? Během insolvence jsem dostal přidáno i na základním platu. Děkuji za odpověď. David L.

  • Petr Woff napsal:

   Davide, celý Váš zvýšený plat, stejně jako všechny příplatky a prémie jsou Vaším normálním příjmem, takže bych považoval za logické, pokud by byly zahrnuty do sumy, ze které bude počítána nezabavitelná – a zabavená částka. Případně pro konkrétní čísla použijte kalkulačku Výše.

 • Kamila napsal:

  Dobrý den, 1.3.2017 jsem měla soud skrze oddlužení. Byla schválena insolvence, a tak mám pár otázek ohledně mzdy. V soudních papírech bylo uvedeno, že pobírám čistou mzdu 13 500 Kč a každý měsíc by mělo být strženo 4 100 Kč. Ale od března mi zvýší mzdu na 17 000 Kč, takže mě zajímá, jestli mi opravdu v dubnu strhnou jenom uvedených 4 100 Kč, anebo exekuce stoupne spolu s platem. Navíc v dubnu mají přijít vrácené zálohy na daň z příjmu; budou taky zabaveny? Jinak jsem samoživitelka jednoho dítěte.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Kamilo, logicky by měla exekuce stoupnout spolu s čistým výdělkem. Protože jinak by mohlo docházet k absurdním situacím, které by jistě zneužívali všelijací „podnikavci“. Příklad:

   Představme si, že člověk v době insolvenčního řízení pobírá „jenom“ průměrnou mzdu, ze které bude podle soudního nařízení strháváno několik „málo“ tisícikorun měsíčně; potom však založí vlastní firmu, která bude vytvářet mnohamilionové zisky; bylo by přece absurdní, aby stát nadále strhával jenom řádově několik málo tisícikorun měsíčně, pokud dlužníkovi stoupl příjem – v takovém případě by někteří „podnikavci“ jenom předstírali bankrot, aby potom díky oddlužení mohli vydělávat velké peníze a přitom obcházet nejenom svoje věřitele, ale také daňové a obecně odvodové povinnosti.

   • Eva Buresova napsal:

    Dobrý den, mám insolvenci, jsem na neschopence a za měsíc nastupuji mateřskou. Takže se mi zvýší příjem o tři tisíce. Bude mi tedy strháváno více? Jsem samoživitelka, zatím se dvěma dětmi, v květnu budou tři. Děkuji za odpověď. Burešová

    • Petr Woff napsal:

     Paní Burešová, bohužel insolvenční zákon řadí peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) do stejné skupiny jako mzdu nebo plat, takže předpokládám, že po zvýšení Vašeho příjmu touto pojistnou dávkou zároveň naroste zabavovaná částka. Ve zmíněném právním předpise doslova stojí, že takzvanou majetkovou podstatou jsou (§ 206):

     – peněžní prostředky
     – věci movité a nemovité
     – podnik
     – soubor věcí a věci hromadné
     – vkladní knížky, vkladní listy a jiné formy vkladů
     – akcie, směnky, šeky nebo jiné cenné papíry anebo jiné listiny, jejichž předložení je nutné k uplatnění práva
     – obchodní podíl
     – dlužníkovy peněžité i nepeněžité pohledávky, včetně pohledávek podmíněných a pohledávek, které dosud nejsou splatné
     – dlužníkova mzda nebo plat, jeho pracovní odměna jako člena družstva a příjmy, které dlužníkovi nahrazují odměnu za práci, zejména důchod, nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, stipendia, náhrady ucházejícího výdělku, náhrady poskytované za výkon společenských funkcí, podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci
     – další práva a jiné majetkové hodnoty, mají-li penězi ocenitelnou hodnotu
     – příslušenství, přírůstky, plody a užitky předchozího majetku

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *