Porodné v roce 2017 reálně klesne

Narozeniny bývají výroční oslavou příchodu na svět, při které jubilant dostává dary od svých příbuzných a přátel. Dávka státní sociální podpory zvaná porodné má vlastně podobný význam. Daňoví poplatníci se solidárně složí, aby nový občánek dostal dárek, jakmile spatří světlo světa. Porodné v roce 2017 zůstane zdánlivě stejné jako doposud, ale vzhledem ke zdražování zboží a služeb lehce klesne. Vystačí na ojetý kočárek, levnou postýlku a několikatýdenní dávku plen. Další náklady musí pokrýt výplata pracujícího rodiče, mateřská a rodičovská, eventuálně další sociální dávky.

Sociální dávka pro novorozence stagnuje, ceny rostou

Podrobnosti stanovuje zákon o státní sociální podpoře (č.117/1995 Sb., § 44 až § 46). Od roku 2015 díky zmírněným podmínkám přibylo rodin, které porodné dostávají a příjemnou změnou rovněž bylo, že jednorázová sociální dávka nepodporuje jenom prvorozené, ale taky druhorozené dítě. „V současné době Ministerstvo práce a sociálních věcí nenavrhuje další úpravy,“ napsala nám nyní Irena Dlesková, tisková mluvčí nejvýznamnějšího vládního rezortu. Podle Českého statistického úřadu došlo v posledních dvou letech k průměrnému zdražování o 0,7 %, takže porodné v roce 2017 reálně trošku klesne.

 • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Porodné v roce 2017 dostane žena, která přivedla na svět živého potomka. Pokud rodička zemře, sociální dávku dostane otec, případně osoba, která dítě mladší 1 roku převzala do trvalé péče. Příjemci náleží nanejvýš 2 takové příspěvky. Nehraje přitom roli, zda jste první, druhé nebo obě porodné obdrželi po narození biologicky vlastního, nebo převzetí jiného dítěte.

Porodné v roce 2017 náleží jenom chudším rodinám

Relativně bohatší maminky, tatínci a pěstouni musejí startovací sociální dávku oželet. Abyste dostali porodné, průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti v předchozím kalendářním čtvrtletí nesměl převýšil 2,7 násobek vašeho životního minima, které rovněž zůstává stejné jako doposud. Například pokud dítě přijde na svět v říjnu, listopadu nebo prosinci 2017, záleží na průměrném čistém měsíčním příjmu v předposledním kvartále stejného roku: v červenci až září 2017. Nezapočítáváme rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě (§ 5, odstavec 1, písmena f a g). Spočítejme typické příklady.

Čistý měsíční příjem domácnosti, která dostane porodné v roce 2017

 • otec, matka, novorozenec: do 20 817 Kč
 • otec, matka, dítě do 6 let a novorozenec: do 25 515 Kč
 • otec, matka, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 26 595 Kč
 • 1 rodič a novorozenec: do 13 176 Kč
 • 1 rodič, dítě do 6 let a novorozenec: do 17 874 Kč
 • 1 rodič, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 18 954 Kč

Tip: ZDE si přečtěte, jestli byste letos dostali příspěvek na bydlení!

Ještě předloni bylo porodné vyplácené jenom na prvorozence nebo prvorozená vícerčata. Příjmový limit byl stanovený níže, na 2,4násobek životního minima. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová předpokládá, že nyní sociální dávka připadá 50 až 60 % rodin, kterým se narodí druhé dítě. Považujete porodné v roce 2017 za příliš nízké, nebo naopak zbytečně vysoké? Nejsou vám jasné podmínky? Napište pod článek svůj příspěvek!

28 komentářů

 • David Holub napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítelkyně má trvalé bydlení u rodičů a bydlíme spolu v nájmu, je prvorodička.

 • Petr Woff napsal:

  Davide, rozhoduje příjem rodiny. Ve Vašem případě je otázkou, zda Úřad práce započte prvorodičku + její rodiče, anebo prvorodičku + Vás. Osobně předpokládám druhou možnost. Ve formuláři Žádosti o porodné stojí: „Uveďte seznam společně posuzovaných osob ke dni narození/převzetí dítěte.“ Přitom pro každou osobu zvlášť vyplňujete, zda má bydliště v ČR, takže společně posuzované osoby (předpokládám) nejsou definované stejnou adresou trvalého bydliště, ale společným hospodařením.

 • marci napsal:

  Přijde mi to úplně nesmyslné, to že někdo chce žít lépe a má lépe placenou práci, tak si nezaslouží dostat porodné, protože přesáhl nějaký násobek? Kde to proboha žijeme! Tak buď to dostane každý a ne jen ten, kdo má na měsíc 15 000!!!

 • Monika Vránová napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Budu rodit v březnu dvojčata, jedno dítě již máme. Pro výpočet porodného se do stanoveného životního minima počítají všechny 3 děti? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Moniko, jak asi sama víte, v současnosti můžete dostat porodné pouze na první a druhé dítě. Zákon o státní sociální podpoře ovšem upřesňuje, že společně posuzovanými osobami při kalkulaci životního minima jsou především nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí“. Předpokládám tedy, že Úřad práce započítal Vašeho prvorozeného potomka, i obě dvojčata. (Když tak mě, prosím, podle svojí zkušenosti opravte).

 • Eva Betlachová napsal:

  Dobrý den. Dcera čeká v červnu miminko a nyní je na neschopence. Má přítele, ale ten žije v jiném bytē a jiné vesnici. Bude mít nárok na porodné? Neschopenku má 12 000 Kč. Dcera má svůj byteček v našem domē v poschodí. Děkuji za odpověď. E. Betlachová

  • Petr Woff napsal:

   Paní Betlachová, pokud otec dítěte je známý (uvedený v rodném listě) a má příjem nad 8 817 Kč/měsíc, Vaše dcera porodné pravděpodobně nedostane. Primárně přitom nehraje roli, jestli všichni žijí společně v jednom bytě; prostě oba rodiče mají vyživovací povinnost.

 • Michal napsal:

  No velice mě naštval fakt, že příjem se počítá za předcházející kalendářní čtvrtletí. V našem případě to je leden až březen. Úžasné je to, že lednová výplata je za prosinec, kde jsou státní svátky a nařízená dovolená, takže čistá mzda je o 4 000 Kč vyšší než normálně, dále s lednovou výplatou nám jsou dány odměny za předcházející rok 11 000 Kč, což také zvedne příjem. Tudíž kvůli tomu mi stoupne průměrný plat na 27 000 čistého, ale přitom za celý rok je průměrný plat 23 000 Kč. Vážně férově nastavený výpočet pro porodné (aktuálně druhého dítěte).

  Sám si myslím, že porodné by mělo náležet všem bez ohledu na to, kolik kdo vydělává. Pro každou rodinu je to pořád 13 nebo 10 000 Kč, které mohou investovat do dítěte. Nemůžou být biti lidé, co chodí na přesčasy, aby si vydělali nějakou korunu navíc a pak jim kvůli tomu nedali porodné.

  • Pavel Kabourek napsal:

   To, co vymysleli naši zákonodárci ohledně výplaty porodného, považuji za neuvěřitelný paskvil! Nevidím rozdílu, zda porodné je použito pro méně vydělávající, nebo pro ty, kteří vydělávají více než je 2,7 násobek životního minima. Tyto peníze by měly být požity ve všech případech na počáteční výdaje novorozence a ty jsou asi stejné u všech.

   Jako děda se sám sebe ptám, kam jste to dotáhli, kdy na jednu stranu burcujete za větší porodnost a na druhou stranu podporujete jen ty slabší. Pozastavil se už někdo, jestli nepracující matky a otcové, kteří ale mají rok co rok děti, vlastně na tom vydělávají? Odpověď nežádám, protože argumenty pro tento systém znám a nesouhlasím.

 • Terka napsal:

  Dobrý den, zajímá mě, jak se porodné počítá. Já jsem na neschopence a přítel má exekuci – jestli se počítá, co opravdu nakonec bere, nebo co teoreticky má, ještě než mu exekutor část příjmu vezme? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Terko, procházím související zákony a nikde nevidím „pokyn“, abychom při výpočtu životního minima odečítali případné srážky ze mzdy apod. Naopak, takzvaná nezabavitelná částka má svoje „dno“, tak aby pokud možno uživila dlužníka v insolvenci, včetně vyživovaných osob.

   Zároveň předpokládám, že ani samotné porodné exekuci nepodléhá, stejně jako pohřebné. V občanském soudním řádu totiž stojí (č. 99/1963 Sb., § 317, odstavec 2): „Výkonu rozhodnutí nepodléhají peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče.“

   (Pokud však úředníci při kalkulaci životního minima započetli jenom peníze, které zbudou po přítelově exekuci, napište, prosím, abyste mě/nás vyvedla z omylu.)

 • Iveta napsal:

  Dobrý den, mám nyní 4. dítě. Můžu žádat o porodné? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Iveto, žádat můžete samozřejmě o cokoli. Ale porodné jste nedostala na 3. dítě, takže stát „logicky“ touto sociální dávkou nepodpoří ani Váš 4. porod.

   • Nikola napsal:

    Dobrý den, já čekám třetí dítě, ale už na druhé jsem porodné nedostala. Bylo totiž narozeno v roce 2011, kdy ještě platila přísnější pravidla.

 • Michaela napsal:

  Dobrý den. Můžeme do žádosti o porodné připsat i to, že přítel platí výživné na dceru z prvního manželství? Předem děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Michaelo, na pobočce Úřadu práce můžete dostat a vyplnit Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou, který slouží jako příloha k Dokladu o výši příjmu.

   Obávám se však, že Vaše domácnost nebude hodnocena jako chudší jenom proto, že Váš partner platí výživné na svoje starší dítě. Uvedu příklad: I když má rodič třeba 5 dětí, za které utratí půlku svého příjmu (ať už formou přímých plateb za jídlo, anebo formou výživného), stejně bude pro potřeby sociálních dávek počítaný celý jeho příjem, nejenom polovina. (Doklad o výživném slouží naopak některým příjemcům výživného, aby mohli jasně uvést tuto část svého příjmu.)

  • Nikol napsal:

   Dobrý den, prosím o radu. Čekám 3. dítě. Jsem samoživitelka a dcerám jsou 2 a 3 roky. Nemám už ale na miminko žádné věci. Jsem vedena na hmotné nouzi, ale obávám se, že na výbavičku a spoustu dalších věcí, co budou nezbytné pro mimčo, nenašetřím. Porodné asi nedostanu ani při této skutečnosti? Nevíte, na co bych měla nárok? Napadla mě mimořádná pomoc. Příspěvek na kojení a těhotenství mi zamítli, jelikož už od nich pobírám jednu dietní podporu. Děkuji moc za odpověď.

   • Petr Woff napsal:

    Nikolo, bohužel máte pravdu, že porodné na 3. dítě velmi pravděpodobně nedostanete. Dostáváte však přídavek na každé dítě, to znamená celkem 1 000 Kč/měsíc na 2 děti mladší 6 let? O tuto dávku státní sociální podpory se žádá na pobočce Úřadu práce, tedy na stejném místě, kde se vyřizuje pomoc v hmotné nouzi. Rovněž souhlasím, že byste měla dostat mimořádnou okamžitou pomoc: například na výchovu dětí až 34 100 Kč/rok.

    Dále mě napadlo, že byste mohla požadovat výživné po otci dítěte, ale tuto možnost jste nejspíš sama zvažovala. Pomáhají také pobočky Charity – vizte případně adresář ZDE. I některé obce podporovaly děti například platbou mateřské školky, protože díky většímu počtu obyvatel dostávají více peněz z veřejného rozpočtu, takže lze eventuálně požádat místní obecní úřad, radnici či magistrát.

    A v neposlední řadě jsem našel nabídku Nadace Agrofert, který podle svého vyjádření provozuje Fond pro rodiče samoživitele v nouzi. Mezi podmínkami je, abyste byla osamělá (žila v domácnosti jenom se svými dětmi), abyste měla trvalé bydliště v ČR, abyste nebyla kuřačka, abyste měla konkrétní problém, který potřebujete vyřešit (což výbava pro novorozence určitě je). Žádost si stáhnete pod TÍMTO odkazem, stačí vyplnit a poslat na e-mailovou adresu info@nadaceagrofert.cz. Kdybyste tuhle možnost zvolila a oni nereagovali, dejte mi, prosím, vědět.

    • Nikol napsal:

     Moc děkuji za odpověď a pomoc. Výživné dostávám na dcery, ale i tak – když člověk všechno zaplatí, sotva vyjde. Přídavek neberu, jelikož jsem se s ex-partnerem nedohodla na papírování. Ale s penězi – přídavky bych řekla, že výsledek vyjde stejně, jelikož mi „výpadek“ doplatí hmotná nouze. Nebo mi tohle aspoň na sociálním odboru řekli. Takže mám zajít na hmotnou nouzi a popsat jim svoji situaci? Bojím se, že mě pošlou někam. Bude to těžký boj, ale děti jsou jediné, co mám.

     • Petr Woff napsal:

      Nikolo, přesně tak, zajděte na sociální odbor, kde normálně řešíte hmotnou nouzi a požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc. Normálně tam zřejmě vyřizujete příspěvek na živobytí, který má pokrýt náklady na potraviny + eventuálně doplatek na bydlení. Mimořádná okamžitá pomoc řeší další nutné výdaje, například když se poláme pračka, nebo třeba potřebujete základní prostředky pro malé dítě.

      Úplně chápu, že člověk má obavy, když jde úředníky zase o něco prosit. Ale jednak máte krásnou motivaci ve svých dětech a dále, myslím, pomůže, když se zkusíme vžít do kůže obyčejného zaměstnance na Úřadu práce. Oni totiž většinou neberou žádné velké peníze a bohužel sami někdy pociťují příkoří, takže třeba čekají jenom na zdvořilost, úsměv a poděkování. Zkrátka, nechtějí nás strašit, jsou taky jenom lidi, akorát podhodnocení a unavení – takže z nich nemějte strach :-). Případně zkuste tu Nadaci Agrofert.

      Každopádně mám jasný pocit, že jste šikovný člověk (například z toho, jak se dokážete v sociálních dávkách orientovat a víte, že chybějící přídavek na dítě můžete nahradit pomocí v hmotné nouzi), takže zároveň věřím, že Vás čekají už jenom samé lepší časy! :-)

 • petr plaček napsal:

  Dobrý den. Máme nárok na porodné, když přítelkyně čeká 3. dítě? Ptám se, jelikož jsme na 2. dítě nedostali, protože se narodilo v roce 2011. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, pane Plačku. Bohužel si myslím, že ani Vy nyní na 3. dítě porodné nedostanete. Každý právní předpis nabývá účinnosti v nějaké konkrétní datum, a to pouze směrem do budoucnosti, nikoli do minulosti. Jinak by nyní mohla porodné nárokovat každá nízkopříjmová rodina, která měla dříve 2. dítě a dávku tehdy nedostala. Ale musím uznat, že pravděpodobně smolně doplatíte na chaotické změny v českém sociálním systému :-(.

 • Žaneta napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali dostanu rodičovský příspěvek, pokud jsem v posledním čtvrtletí měsíc pobírala nejmenší částku podpory a potom dva měsíce měla peněžitou pomoc v mateřství. Manžel má výplatu kolem 15 000 Kč. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Žaneto, mám pro Vás dobrou zprávu: Rodičovský příspěvek není podmíněný Vaším předchozím pojištěním, ani Vaším předchozím zaměstnáním, ani výdělkem Vašeho manžela. Jde o solidární dávku pro VŠECHNY tuzemské rodiny, ve kterých vyrůstá malé dítě. Stačí vyplnit žádost na pobočce Úřadu práce, kterou máte nejblíže od svého trvalého bydliště. Přeju Vám šťastné mateřství!

 • Kateřina napsal:

  Dobrý den, jsem Češka a přítel Slovák, živnost má tady v ČR, platí si tady zdravotní i sociální pojištění a taky zde má přechodné bydliště, na Slovensku trvalé. Dostanu tedy normálně mateřskou? A jak spočítám, jestli mám nárok na porodné, když se miminko narodilo v prosinci 2016? Já jsem na Úřadu práce a přítel živnostník. Jak se u něj vypočítá příjem za poslední tři měsíce? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Kateřino, peněžitou pomoc v mateřství rodička normálně začíná brát už mezi počátkem 8. a 6. týdne před porodem. Myslím, že mateřskou můžete žádat zpětně, musíte však splňovat podmínku dostatečného nemocenského pojištění – například vykázat, kdy naposled a jak dlouho jste byla zaměstnaná. Podmínku byste mohla splňovat, pokud jste o zaměstnání přišla maximálně před 180 dny a odváděla jste sociální pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.

   Porodné má letos stejná pravidla jako loni, takže vizte článek výše. Pokles je pouze relativní vzhledem k průměrnému zdražování zboží a služeb. Zákon o státní sociální podpoře dále říká, že počítáme „příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však (…) 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství“ (= nejméně polovina z cca 27 000 Kč měsíčně, tedy cca 13 500 Kč měsíčně). To zkrátka znamená, že pokud je Váš partner drobný živnostník a Vy nezaměstnaná, na porodné byste mohli dosáhnout.

 • Blanka napsal:

  Porodné by si zasloužila každá maminka a ne jenom sociální případy. Poctivě jsem pracovala devět let ve fabrice a na svoje novorozeně nedostanu nic – nárok mají jenom lidé, kteří vydělávají málo, anebo nepracují vůbec. Trošku nespravedlivé vůči zaměstnancům a podnikatelům, kteří táhnou ekonomiku dopředu, nemyslíte?

 • Jana napsal:

  Vůbec se mi nelíbí, že porodné dostávají jenom sociálně slabší občané. Tahouni, kteří řádně pracují a odvádějí do státního rozpočtu peníze, nemají nárok. Je to postavené na hlavu. Není tedy lepší zůstávat pasivně doma a pobírat kdejakou dávku? Jak potom chcete po lidech, aby měli více dětí a přitom řádně pracovali?

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *