decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Zaručená mzda v soukromém a veřejném sektoru

“Jsem soukromník. Tuhle mě navštívil nějaký úředník a tvrdil, že svému jedinému zaměstnanci platím příliš málo. Minimální mzda prý nestačí, existuje ještě zaručená mzda! Myslel jsem, že jenom veřejným institucím vláda předepisuje platové tabulky. Jsou nějaké směrnice taky pro soukromníky?,” píše čtenář. Ano. I zaměstnancům soukromých firem náleží přinejmenším zaručená mzda podle sazebníku, který najdete níže. Výjimkami jsou jedinci, kteří nemají pracovní smlouvu (dělají “na dohodu”), nebo podléhají špatné kolektivní smlouvě.

Všichni známe nejmenší zákonem povolené ohodnocení lidské práce. Minimální mzda bývá tématem diskusí, ve kterých poměřujeme sociální práva zaměstnanců a tržní svobodu podnikatelů. Ovšem legislativa zachází ještě dále. Zákoník práce a navazující vládní nařízení č. 567/2006 Sb. říká, že pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin každému patří alespoň zaručená mzda, většinou vyšší než úplné minimum. V podnikatelské sféře rozhodují takzvané skupiny prací, ve veřejné sféře platové třídy.

Zaručená mzda závisí na skupině prací, nebo na platové třídě


Novým rokem 2019 stoupla hrubá minimální mzda pro zdravé i invalidní jedince na 79,80 Kč za hodinu, respektive 13 350 Kč za měsíc. Hrubá zaručená mzda začíná na stejné úrovni a roste podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. Započítat můžeme osobní ohodnocení a podobné prémie, nikoli zákonné příplatky (za přesčasy, svátky, víkendy, noční směny, ztížené prostředí apod.), které musí zaměstnavatel navíc ještě přidat za nadstandardní výkony!

Zaručená mzda přísluší za normální pracovní dobu, obvykle 40 hodin týdně. Kolektivní smlouvou mezi odporovou organizací a zaměstnavatelem lze sjednat kratší dobu, ve dvousměrném pracovním režimu je standardem 38,75 hodiny/týden, ve vícesměnném režimu nebo v dolech 37,5 hodiny/týden. Sazby zaručené mzdy jsou odstupňované následovně, podle zařazení do skupiny prací v soukromém sektoru, nebo podle zařazení do platové třídy ve veřejném sektoru (zaručená mzda má přednost, pokud je platový tarif nižší).

ZARUČENÁ MZDA 2018/201920182019
SkupinaTřídaKč/hod.Kč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1.+2.73,2012.20079,8013.350
2.3.+4.80,8013.50088,1014.740
3.5.+6.89,2014.90097,3016.280
4.7.+8.98,5016.400107,4017.970
5.9.+10.108,8018.100118,6019.850
6.11.+12.120,1020.000130,9021.900
7.13.+14.132,6022.100144,5024.180
8.15.+16.146,4024.400159,6026.700

Rozdělení zaměstnanců v soukromém sektoru do skupin prací řeší TYTO oborové příklady, rozdělení zaměstnanců ve veřejném sektoru do platových tříd řeší TENTO katalog prací.

Zaručená mzda při kratší pracovní době a ve ztížených podmínkách

Pokud máte sjednaný kratší úvazek, nebo prostě během týdne strávíte v zaměstnání méně než standardní pracovní dobu, měsíční zaručená mzda klesá přímo úměrně odpracované době. Jak už bylo řečeno, výjimkami jsou zaměstnanci pod dobrou kolektivní smlouvou, ve vícesměnném režimu nebo horníci.

Zaručená mzda naopak stoupá kvůli obtížným pracovním podmínkám: V soukromé společnosti alespoň o 10 % základní sazby za každý ztěžující vliv (například o 10 % kvůli velmi prašnému ovzduší, o dalších 10 % kvůli nadměrnému hluku a tak dále vždycky o 10 % kvůli každé komplikaci, kterou vyjmenovává vláda svým nařízením). Ve veřejné organizaci záleží do značné míry na názoru zaměstnavatele.

Ještě v roce 2016 platily menší garance při omezeném pracovním uplatnění. Minimální mzda invalidního zaměstnance byla pouhých 55,10 Kč za hodinu, respektive 9 300 Kč za měsíc. Stejnou částkou začínala zaručená mzda v 1. skupině prací, nebo 1. a 2. platové třídě. Vláda zvýhodňovala firmy, které zaměstnávají zdravotně postižené lidi. Od 1.1. 2017 však došlo ke sloučení zaručených mezd pro zdravé a invalidní námezdní pracovníky.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
09. Led 2019   /   

Tags: mzda, plat, pracovní podmínky, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

22 Komentáře zapnuto "Zaručená mzda v soukromém a veřejném sektoru"

Upozornit na
avatar
Jarka
Jarka

Toto je hrubá, nebo čistá ZARUČENÁ MZDA? Děkuji za odpověď.

Paroubek
Paroubek

Co je tohle za odborářskou hloupost?

mano
mano

Chápu, že z pohledu zaměstnance je minimální (zaručená) mzda potřeba, ale neměl by o téhle věci rozhodovat spíše trh? Proč bych měl platit jako zaměstnavatel někomu víc, než jsou jeho skutečné schopnosti a hlavně, když je někdo jiný ochotný pracovat klidně i za méně?

Venca
Venca

“Když je někdo ochotný pracovat klidně i za méně”. 😀 Fuj, mano, vy jste tak odpornej člověk, že si vás karma najde :-D.

Jirka
Jirka

Neplést ochotu a nutnost.

Dominik
Dominik

Tyto pojmy ale v dnešní době nelze snadno rozlišit, protože hranice mezi nimi je příliš tenká. :-)

Kiwi
Kiwi

Kdo je schopný, vždycky si dokáže najít něco lepšího. Kdo je neschopný, ten ať si nevyskakuje a je rád, že je rád.
To je neuvěřitelné, jak je ten komunismus v podvědomí lidí zakořeněn!

Petra
Petra

Cituji encyklopedii: “Kivi je řád vývojově primitivních ptáků”. Názor, který zde diskutér “kiwi” vyjádřil, této definici plně odpovídá.

Alena
Alena

Dobrý den, pracuji jako obsluha čerpací stanice. Kromě prodeje pohonných hmot má naše čerpací stanice smlouvu s jedním obchodním řetězcem, jehož sortiment prodává. Naší náplní práce je přejímání a doplňování zboží a inkasování za prodej v hotovosti nebo platebními kartami. Do jaké platební skupiny patří naše práce?
Dále bych se chtěla zeptat, zda je součástí zaručené mzdy i osobní ohodnocení? Mám měsíční mzdu 9 200,- Kč, osobní ohodnocení 1 500,- Kč a odměnu od vedoucího 500,- Kč. Je toto vše součástí zaručené minimální mzdy?
Děkuji za odpověď. Alena

Lucie
Lucie

Dobrý den, do jaké skupiny se řadí kuchařka pracující u soukromé firmy (s.r.o.)?

Jaroslav
Jaroslav

V roce 1991 mi byla přiznána nemoc z povolání. Pobírám částečný invalidní důchod, pracuji na zkrácený úvazek tak, jak mi zdravotní stav dovoluje a rozdíl (RENTU) mi doplácí pojišťovna. Ale oznámila mi, že renta se bude krátit kvůli vládnímu nařízení č. 233/2015 Sb. Tím přicházím měsíčně přibližně o 700 Kč! Nová minimální mzda se tedy zřejmě vztahuje také na doplatky, které člověk bere při nemoci z povolání! Jaroslav M.

Jarka
Jarka

Zaručená mzda v 9. třídě je 14 700 Kč, ale podle platové tabulky to je nejméně 20 530 Kč. To nejde dodržet zároveň. Jak potom požadovat zvýšení mzdy, když se zaměstnavatel drží zaručenou mzdou, ale nedodržuje mzdu podle tabulek?

Nikol H.
Nikol H.

Každý hledá svou práci, své místo. Ale ne každý si uvědomuje souvztažnost a vzájemnost mezi lidmi. Svědčí o tom i rozličnost názorů – každý dle svých zkušeností a situace. Systém by měl udržet objektivnost a nezapomínat, že podle zdražování se musejí zvedat i mzdy!
Zaměstnance je nutné vychovat, ale ne se na nich snažit jen ušetřit! Každá hra má pravidla, neuposlechnout zákonitosti rovnováhy nevede ke spokojenosti ani jedné strany. V každé situaci se máme zamýšlet, jak se k sobě vlastně zachováme.

Hana T.
Hana T.

Dobrý den, nedaří se mi najít správnou skupinu pro pozici disponent vnitrostátní a mezinárodní spedice. Nezaměstnáváme dispečery, nemáme vlastní vozy, jsme spedice – zasilatelství, vyhledáváme vhodné dopravce dle potřeb našich zákazníků, případně pro pár smluvních dopravců vyhledáváme vhodné náklady. Případně měl by být rozdíl mezi disponentem pro vnitrostátní a pro mezinárodní spedici?

Hana Musilová
Hana Musilová

Díky za informace. Bezvadně jste mi pomohli, abych se rychle zorientovala v tématu.
Zdraví Hana

wpDiscuz
loading
×