decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?

Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

  • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
  • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
  • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

  • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
  • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
  • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
  • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
14. Říj 2016   /   

Tags: Internet, marketing, média, poplatky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

216 Komentáře zapnuto "Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?"

Upozornit na
avatar
Eva
Eva

Dobrý den, maminka se nastěhovala do Domu s pečovatelskou službou. Její sousedka je téměř nevidomá paní, která si po přestěhování z původního bydliště kvůli poškozenému zraku nekoupila televizi. Zatím platí poplatky, ale myslíme si, že by mohla zaslat Čestné prohlášení o tom, že již televizi nevlastní a poté, co jí Česká televize pošle potvrzení o doručení, by mohla přestat platit. Platí přes SIPO, stačí poté dojít s potvrzením od České televize na poštu? Přátelé se dohodli, že jí koupí alespoň rádio. Stačí se poté na poště jen přihlásit jako koncesionář (rozhlasové poplatky)? Děkujeme za radu.

Vojtěch Kavka
Vojtěch Kavka

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda koncesionářské poplatky musejí platit lidé pracující pro Českou televizi, ať už jako stálí zaměstnanci nebo externí spolupracovníci?

sandra konečná
sandra konečná
Dobrý den, pane Woffe. Můžete mi poradit? S dětmi (dcera 11 let, syn 3 roky) jsme byli dlouho vedeni na městském úřadě jako lidé bez trvalého pobytu, který byl tím pádem zapsaný tam. Zhruba před 2 roky jsme se přistěhovali do podnájmu, kde nyní máme trvalý pobyt. Platíme nájemné a služby jako elektřinu, vodu, plyn a další, spojené s bydlením – podle nájemní smlouvy majitelce na účet. Teď jsem zjistila, že televize a rozhlas tam jmenovány nejsou. Nerada bych porušila zákon. O koncesionářských poplatcích jsem donedávna ani nevěděla. Žádný dopis s výzvou mně nedošel a teď nevím, zda mám povinnost… Číst vice »
Petr
Petr
Dobrý den vážený pane Woffe, přečetl jsem si celou diskuzi a snad tento dotaz ještě nepadl. Zeptám se tedy takto. S ohledem na to, že moji starší rodiče v jednom roce (2016) byli schopni díky neomaleným a nemorálním šmejdům uzavřít z neznalosti problematiky několik smluv na dodavatele energií, dohodli jsme se vzájemně, že odběrné místo “na plyn a elektrickou energii” převedu na adresu svého bydliště. V tento okamžik jsou tedy smluvně “bez energií”. V zák. 348 se v § 3, odst. 3 hovoří: “Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v… Číst vice »
Marek
Marek

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: naše společnost využívá v provozovně pouze internetové rádio (zahraniční stanice) a jiná rádia zde nejsou. V současné době nám přišla předžalobní upomínka z důvodu nesplnění oznamovací povinnosti.
Rozumím tomu tedy dobře – když jsme nedali oznamovací povinnost, tak jsme automaticky zařazeni jako poplatníci? A do budoucna musíme platit tento poplatek v případě internetového rádia?
Děkuji.

Patrik
Patrik

Dobrý den. Mohu se jako koncesionář, za účelem televizního a rozhlasového poplatku, přihlásit na jinou adresu, než kde mám trvalý pobyt? Děkuji. S pozdravem Ševčík

Jiří
Jiří

Dobrý den, začátkem února jsme se nastěhovali do nového bytu. Stal jsem se poplatníkem elektřiny. Trvalé bydliště v novém bytě ještě nemám. Televizi ani rádio nevlastníme. Objednal jsem pouze připojení internetu. V základním balíčku (nedalo se zrušit) platím analogový příjem. Nerad bych porušoval zákon. Žádnou výzvu jsem neobdržel, ale měl bych se přesto přihlásit k placení poplatků za televizi a rozhlas? Děkuji Vám, Jiří.

Luboš
Luboš

Dobrý den, ruším satelitní vysílání a televizor mi bude fungovat již jen jako monitor (k notebooku, herní konzoli…). Nevidím tedy důvod, proč bych měl platit televizní poplatek, když do něj nejde žádný televizní signál, jen proto, že vlastním monitor/televizor. Nikdo tedy po mně nemůže chtít, abych platil poplatek České televizi, která ani není schopná z více než 6 miliard Kč vybraných na poplatcích koupit vysílací práva na pořádné sportovní přenosy.

Ivana Potuckova
Ivana Potuckova

Dobrý den, došlo k úmrtí otce, cca 2-3 měsíce bude byt prázdný, elektřina zůstane do vyřízení dědictví na zesnulého. Lze poplatek zrušit, aniž by byla dodatečně vymáhána částka, jelikož smlouva na elektřinu se až poté přepíše?

Marek
Marek

Mám otázku: Vlastním satelitní přijímač, platím měsíční poplatek podle smlouvy. Musím také platit za pozemní vysílání?

Zuzana Havranová
Zuzana Havranová

Dobrý den, vlastním nemovitost, kde dosud bydlela moje teta, která hradila elektřinu i televizní poplatek. Teta před nedávnem zemřela, elektřina byla převedena na mě. Nemovitost zatím vůbec nevyužívám, bydlím u rodičů. Musím tento poplatek převést nyní na sebe, nebo ho lze zrušit?

Kolařík
Kolařík

Dobrý den, vlastním byt (platím nájem i energie), ve kterém poskytuji ubytování podnájemníkům (mají trvalé bydliště jinde). Pořídili si televizi a internet na sebe. Kdo má povinnost uhrazovat televizní poplatek? Já, nebo oni? Předem děkuji za odpověď.

Matúš Littva
Matúš Littva

Dobrý deň. Prosím o radu. S priateľkou sme Slováci, v Česku sme nikde nežiadali o trvalý alebo dlhodobý pobyt. Nasťahovali sme sa do podnájmu a chceme si kúpiť TV. Majitelia poplatky za tento byt neplatia, pretože tu nebolo rádio ani TV. Vznikne nám teda povinnosť platiť poplatky za rádio a TV? Ďakujem za radu a odpoveď.

Petr Vyoral
Petr Vyoral

Dobrý den, nedávno jsem koupil dům, který užívám jako chalupu nebo podle potřeby (cestování/práce). Mé trvalé bydliště se nezměnilo, tam mám jeden přijímač a také platím poplatky. Musím, nebo nemusím dělat totéž i v koupeném domě, kde navíc není přijímač (internet ano) a kde jsem byl při přihlašování SIPO (voda atd.) k nahlášení poplatků dotlačen (uhrazeno 2x v domnění, že musím platit za každý objekt)? Díky za odpověď.

Andrea Dvořáčková
Andrea Dvořáčková

Dobrý den, jsem vlastníkem několika nemovitostí. V jedné bydlím, platím poplatky a ostatní pronajímám. Musím uhrazovat koncesionářské poplatky taky za další nemovitosti? Předem děkuji za odpověď.

Roman Kohl
Roman Kohl

Dobrý den, bydlím v Praze a platím všechny koncesionářské poplatky. Vlastním i chatu, kterou využíváme na víkendové rekreace. Musím uhrazovat poplatky dvakrát, nebo stačí jednou? Děkuji. Kohl

Hana Netopilíková
Hana Netopilíková

Dobrý den, pane Woffe, moje teta a strýc jsou v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), odkud se už nevrátí domů. Je nutné, aby uhrazovali televizní a rozhlasové poplatky, když v bytě nežijí, a televizi/rádio tedy vůbec nepoužívají? Děkuji za odpověď.

Hana
Hana

Dobrý den, vlastním byt, ve kterém mám trvalý pobyt. Bydlím jinde, kde hradím poplatky. V bytě jsou nájemníci. Musím platit i za tento byt (s nájemníky) poplatky? Děkuji za radu.

Řeháková
Řeháková

Dobrý den, vlastním televizor, kde mám od O2 předplaceny některé programy (filmy, sport, pohádky). Českou televizi nevyužívám, ale přesto platím televizní poplatek. Rádio, ani počítač s kartami nevlastním, rovněž neposlouchám Český rozhlas. Musím přesto platit rozhlasový poplatek? Co když někdo řekne: Máte televizor, na kterém lze naladit i rádio.

Michaela
Michaela

Dobrý den, můj příjem je menší než 2,15 životního minima, spadám tedy do skupiny, která nemusí hradit poplatek za rádio ani televizor. Zajímá mne, zda musím po přestěhování sama nahlásit, že do této skupiny spadám, nebo jestli tak mám učinit, až mi pošlou nějakou výzvu. Zatím jsem poplatek ještě neplatila. Děkuji za odpověď.

Charous
Charous

Dobrý, pane Woffe. Jsem zaměstnán ve strojírenské firmě. Mám na pracovišti svůj rádiový přijímač. Kdo by měl platit poplatky? Já, zaměstnavatel, či není nutné za něj platit, když už platím za jeden v domácnosti? Děkuji za radu.

Naďa Voráčová
Naďa Voráčová

Dobrý den, pane Woffe. Poplatky za televizi (jedna přes DIGI a druhá přes O2) a poplatky za rádio byly napsané na manžela, který vloni zemřel, načež jsem nechala přepsat poplatky na sebe. Dnes mi přišla “upomínka”, že jako podnikatelka musím platit rozhlasové poplatky – čemuž nerozumím. Takže za jedno rádio budu platit dvakrát? Mimochodem, když pracuji u počítače, tak poslouchám internetové rádio, jelikož rozhlasový přijímač mám v jiné místnosti. Děkuji za odpověď. Naďa

Lenka
Lenka

Dobrý den, jaké máme možnosti v případě, pokud naše firma již obdržela předžalobní upomínku k zaplacení: rozhlasového poplatku za dobu, kdy byla poplatníkem + přirážky za neoznámení koncesionářské povinnosti?

Firma byla dříve vyzvána k přihlášení, eventuálně k zaslání čestného prohlášení, avšak zapomněla reagovat. A nyní tedy přišla předžalobní upomínka. Můžeme se nějak vyhnout platbě, zejména přirážce, když firma dodatečně zašle čestné prohlášení, že žádný rozhlasový přijímač nevlastní? Platební povinnost podle nás nevznikla. Děkujeme za radu.

wpDiscuz
loading
×