decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?

Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

  • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
  • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
  • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

  • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
  • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
  • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
  • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
14. Říj 2016   /   

Tags: Internet, marketing, média, poplatky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

216 Komentáře zapnuto "Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?"

Upozornit na
avatar
Zuzana Osinová
Zuzana Osinová

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda mám povinnost platit kromě televizních poplatků i ty rozhlasové – nejsem vlastníkem rádia ani automobilu s autorádiem.

Tomáš Konvička
Tomáš Konvička

Dobrý den,
chci se zeptat zda musí poplatky platit cizinec,který má pouze povolení k přechodnému pobytu na úzení čr.děkuji

Kohoutová
Kohoutová

Dobrý den, mám dotaz. Potřebovala bych vědět, zda musím platit poplatky (tel. a rozhl.) dvakrát (byt a chata). Co je k tomu vše potřeba a tak celý proces. Děkuji

Štěpánková
Štěpánková

Dobrý den, maminka je již nemohoucí a pobývá v léčebně. Do bytu se již určitě nevrátí. Byt je prázdný, nikdo v něm nebydlí. Musí platit televizní a rozhlasový poplatek? V bytě má trvalé bydliště. Děkuji za odpověď

Vladimíra Reznerová
Vladimíra Reznerová

Dobrý den, jsme plátci koncesionářských poplatků ČRo a ČT v místě našeho trvalého bydliště. Rodiče zemřeli a já jsem se stala vlastníkem jejich nemovitosti – rodinného domu, ve kterém nemám trvalé bydliště. V nově nabyté nemovitosti přechodně bydlíme a zároveň máme na jiném místě byt, kde je naše trvalé bydliště. Jsem povinna platit nadále koncesionářské poplatky, které již platím v místě trvalého bydliště? Znovu zdůrazňuji, po smrti rodičů takto platím dvakrát koncesionářské poplatky – v místě trvalého bydliště a u nově nabyté nemovitosti po rodičích. Prosím o závaznou odpověď. Děkuji Reznerová

Vladimíra Reznerová
Vladimíra Reznerová

Prosím o odpověď na můj dotaz: platba poplatků 2x za televizi, v místě trvalého bydliště a v místě, kde se přechodně zdržujeme – zděděná nemovitost.
Dne 6.4.2015 jsem odeslala dotaz na platbu poplatků. Děkuji Reznerová

Ladislav Varga
Ladislav Varga

Dobrý den,provozuji hospůdku ve městě s 50 tisíci obyvateli a televizní přijímač používám spíše k vytvoření zázemí. Rád bych se informoval, zda jsem povinen platit poplatek 2x? Tj. OSA a Intergram. Za odpověď děkuji.

Aleš Gardavský
Aleš Gardavský

Dobrý den,

dnes mi přišla výzva k zahájení placení rozhlasového poplatku. Radiový přijímač nevlastním a rádio v žádné formě neposlouchám. Ve výzvě je ale uvedeno, že se musí platit rozhlasový poplatek i v případě, že jsem vlastníkem “televize se set-top boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV”. V zákoně 348/2005 Sb. jsem konkrétní definici rozhlasového přijímače nenašel. Můžete mi, prosím, poradit, kde bych danou definici našel, nebo jestli mi bude stačit čestné prohlášení, že nemám rozhlasový přijímač? Televizní poplatek pochopitelně platím.

Děkuji za odpověď

Martina
Martina

Dobrý den , prosím o informaci. S přítelem jsme si v roce 2011 zakoupili televizor. Řádně platili poplatky, jenže se nám televizor rozbil a od té doby jsme používali jen počítač. Přestali jsme platit televizní poplatky. Nyní přišla výzva o zaplacení zpětně. Nemáme ani rádio doma. Musím toto zpětně zaplatit, či ne? Jedná se o dost peněz. Děkuji za informaci.

;franta
;franta

Dobrý den,
přišel mi dopis, že neplatím rozhlas a mám zaplatit pokutu 5 315 Kč,-. Jak je to, když mám několik nemovitostí, kde platím za odběr elektřiny jako majitel, ale mám tam nájemníky, kteří poplatek platí. Já bydlím u přítelkyně, která také platí radio i televizi. Musím také platit?? Děkuji.

;franta
;franta

Dobrý den,
v červnu 2014 jsem nereagoval na výzvu k placení poplatku za rádio – od března 2014 žiji u přítelkyně, která poplatek platí.
Nyní mi přišla předžalobní upomínka s pokutou 5315 Kč a povinnost platit poplatek za rádio.
Myslíte, že je možnost se z toho dostat, nebo mě placení nemine??
Před necelým rokem jsem nereagoval, protože mě připadá divný dokazovat, že něco nevlastním a nepoužívám.
Asi je to divné, ale jak to říkáte – v tomto případě neplatí presumpce neviny? V případném soudním jednání, které mě nemine, asi nemám šanci. Jedná se o domácnost.
Děkuji za odpověď.

Marián
Marián

Dobrý den,
chci se zeptat. Začal jsem podnikat. Na adresu trvalého bydliště mám přihlášenou živnost. V místě trvalého bydliště již platím televizní a rozhlasový poplatek. Je nutné platit poplatky dvakrát i za živnost?
Děkuji moc za odpověď.

Lucie
Lucie

Dobrý den,
mám dotaz. Budu se stěhovat do obecního bytu, ale trvalé bydliště budu mít nadále u rodičů, i přesto musím platit televizní a rozhlasový poplatek?
Předem děkuji za odpověď.
Kašparová Lucie

Ivan
Ivan
Dobrý den, mám také dotaz. Od listopadu 2012 mám hypotéku a nový trvalý pobyt, kde jsem taktéž přihlašoval elektřinu (PRE). Televizi ani rádio nemám, nicméně asi před půl rokem jsem si koupil smart tv samsung, kterou používám na filmy a internet, jinak ale žádný tv kabel do ní nevede :). Asi je to jedno, že nevlastním kabel, co bych do ní zastrčil, těm poplatkům a nějaké pokutě se asi nevyhnu, ale zajímalo by mě teď, jak to mám tedy udělat, abych to zaplatil všechno a byl v pohodě. Nikdo mě zatím nekontaktoval (žádná výzva nic), účtenku od té smart tv… Číst vice »
David Mendlík
David Mendlík

Dobrý den,
dostal jsem výzvu od rozhlasu, že mám uhradit koncesionářský poplatek + 5000 pokutu. Chyba je u mě, že jsem nereagoval na jejich první výzvu a jsem připraven se přihlásit. Ale mám ještě možnost se nějak vyhnout placení té sankce? Děkuji, David

Petropos
Petropos

Dobrý den, když dlouhodobě platím koncesionářský poplatek za tv 150 Kč, místo 135 Kč, vrátí mi někdo můj přeplatek?

Rado
Rado

Dobry den,
som Slovak, so statusom prechodneho pobytu na uzemi CR. Vlastnim nehnutelnost v CR, kde aj prebyvam s manzelkou, ktora ma na danej adrese trvaly pobyt. Musim platit (alebo ona) koncesionarske poplatky? Vlastnikom nehnutelnosti je cisto moja osoba.
Dakujem.

Jiří H
Jiří H
Dobrý den. Někdy v měsíci srpnu 2014 mi přišla od Českého rozhlasu výzva k placení rozhlasového poplatku a přihlášení se k rozhlasovému poplatníku. V dopise mi přišla i předtištěná stránka, kterou jsem měl vyplnit, že se přihlašuji k placení rozhlasových poplatků, nebo vyplnit čestné prohlášení, že nejsem vlastníkem rozhlasového přijímače. Tuto přihlášku jsem vyplnil, s tím, že se přihlašuji k placení rozhlasových poplatků. Přihlášku jsem poslal v obálce poštou na adresu Českého rozhlasu. Věc jsem považoval za vyřízenou. Bohužel jsem dopis neposlal doporučeně a nemám nic v ruce. Tento měsíc mi přišla od Českého rozhlasu Předžalobní upomínka – výzva k… Číst vice »
Jiří H
Jiří H

Za dabl se omlouvám. Máte pravdu. I přesto, že jsem psal na Český rozhlas odvolání, i přesto, že jsem tam telefonoval, mi sdělili jedno. Pokud nemám podací lístek, nikdo se se mnou bavit nebude. Smluvní pokutu jsem zaplatil (moje blbost, že jsem to nepodal doporučeně). Jen mne zaráží, že si sami budou od června z Inkasa strhávat poplatek za rozhlas. Proč to neudělali následující měsíc po výzvě? Proč čekali tak dlouho? Slyšel jsem už názory, že co jim nepřijde doporučeně, hází do koše, aby mohli vybírat výpalné 5.000,- Kč.

libuse
libuse

Na doporučený dopis rozhlasu jsem nereagovala, již 5 let jsem registrovaná na Úřadu práce. Příjem nižší než 2,15 násobek životního minima, jsem osvobozena od poplatku, tuto skutečnost jsem nyní napsala na Český rozhlas, v případě neúspěchu existuje nadřízený orgán rozhlasu, který celou věc posoudí? Nemyslím soud, zda nějaké ministerstvo apod.? Děkuji za odpověď.

Naďa Vykydalová
Naďa Vykydalová

Dobrý večer, prosím o radu i já. Tak jako mnoho dalších lidí jsem před rokem nereagovala na výzvu Českého rozhlasu, z důvodu, že jsem byla přesvědčena o tom, že žádný radiopřijímač nevlastním. Dnes je mi jasné, že jsem udělala chybu a měla odeslat Českému rozhlasu “čestné prohlášení”, že radiopřijímač nevlastním a sankcím se nevyhnu. Jsem samoživitelka, je možné zažádat v tomto případě o splátkový kalendář? Moc děkuji za odpověď.

Ulrichová
Ulrichová

Dobrý večer, mám dotaz. Maminka je držitelkou průkazu ZTP/P, a dočetla jsem se, že má nárok na osvobození od poplatku za služby České televize a rozhlasu. Děkuji za odpověď. Ulrichová

Alfréd
Alfréd

Dobrý večer, bydlím v místě, kde není signál pozemní televize, a proto používám satelit, za který platím ne malý roční poplatek. Musím také platit za služby české televize?

Martina
Martina

Dobrý den,
s přítelem jsme koupili byt a přestěhovali se do něj. Televizi ani radio mít nechceme – při nastěhování jsme vědomě přeštípli přívodný kabel. Musíme podat čestné prohlášení pro odhlášení domácnosti jak od televizních, tak rozhlasových poplatků? Před námi v bytě televize i rádio bylo – je tedy tento byt v evidenci? Přechází při koupi bytu na nového majitele i tato povinnost? Děkuji.

Gabka
Gabka

Dobrý den,
musíme platit rozhlasový poplatek i za byt, který nám darovala matka a bývá v něm (trvalou adresu tu nemáme), i když rozhlasový poplatek na své trvalé adrese platíme?

Mirek
Mirek

Dobrý den.
Dostal jsem, že mám platit měsíčně 45 Kč. Mám platit, když nemám rozhlas ani rádio?
Děkuji.

Martina
Martina

Dobrý den,
chci se zeptat, existuje vlastně možnost neplatit rozhlasový poplatek, když vlastním televizi, nebo lze přijímat televizní kanály s tím, aby v příjmu televize chyběl příjem rozhlasových stanic? Vím, že nikoho by nezajímalo, že je v televizi nemám naladěny, ale prostě jestli ještě v dnešní době “můžou chybět”?

Jakub
Jakub

Dobrý den,
také bych se rád zeptal: bydlím ve společné domácnosti, za kterou majitelka bytu odvádí televizní poplatek. Majitelka bytu žádný rozhlasový přijímač nemá, nicméně já vlastním smart tv, která samozřejmě má zmiňovaný tuner typu DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Jak je to v takovém případě s rozhlasovým poplatkem? Je třeba, abych se já přihlásil jako koncesionář a odváděl rozhlasový poplatek, ale televizní už nemusím, protože ho za společnou domácnost odvádí majitelka bytu? Nebo je majitelka bytu povinná odvádět rozhlasový poplatek, protože jsem s ní ve společné domácnosti a vlastním přijímač?
Předem moc děkuji za reakci.

Anna Šímová
Anna Šímová

Dobrý den,
syn se odstěhoval ze svého bytu, kde platil poplatky jak za TV, tak za rozhlas. Nyní se nastěhoval zpět k nám rodičům (nemá zde trvalé bydliště) a na poště mu zrušení neudělali, že je to pod pokutou?
Pokud bydlí u nás a My platíme tyto poplatky, tak nevím, kde je problém.
Jak má postupovat a kde najde formulář na odhlášení?
Děkuji.

Jana Zimova
Jana Zimova

Nemohu se dovolat na vaši linku, abych zjistila, kolik dělá nedoplatek na ČT. Přešla jsem ze SIPA na platbu z účtu. Na lince 261 133 885 však nikdo není. Opravdu “perfektní” služba zákazníkům!!! Dost na tom, že program televize je skutečně hodně ubohý, politické události jednostranné a neobjektivní. Styďte se za takové zpravodajství a věčně se opakující pořady!!!!! Zimová, Hronov 568

wpDiscuz
loading
×